TÜVTÜRK araç muayenesi yapan sürücülere kötü haber! Az önce kritik gelişme açıklandı

TÜVTÜRK araç muayenesi yapan sürücülere kötü haber! Az önce kritik gelişme açıklandı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartıyla yapılan araç muayenesinde alınan 77 lira ek ücret farkının kaldırılmasını talep etti.

Palandöken, araç muayene ücretlerinin kredi kartıyla ödenebilmesine rağmen, kartla yapılan ödemelerde ek ücret alınmasının haksız olduğunu ifade etti.

Kredi Kartıyla Ödemelerde Ek Ücret Eleştirisi

Palandöken, yazılı bir açıklama yaparak, araç muayene ücretlerinin kredi kartıyla ödenebildiğini ancak kredi kartıyla yapılan ödemelerde "kredi kartı tahsilat farkı" adı altında 77 lira ek ücret alındığını belirtti. Bu ek ücretin, zaten yüksek olan araç muayene ücretlerine ek bir mali yük getirdiğini vurgulayan Palandöken, vatandaşların kartla ödemelerde ek ücret ödemek istemediğini dile getirdi.

Adil Hizmet Anlayışına Uygun Değil

TESK Başkanı, kredi kartıyla ödemelerde ek ücret alınmasının adil bir hizmet anlayışına uygun olmadığını savundu. Kredi kartıyla ödemelerin vatandaşlar için kolaylık sağlaması gerektiğini belirten Palandöken, bu ek ücretin vatandaşları mağdur ettiğini ifade etti. Ayrıca, bu ek ücretin randevu alınırken belirtilmemesi ve ödeme sırasında öğrenilmesinin beklenmedik bir mali yük oluşturduğunu da dile getirdi.

Ticari Araç Sahiplerine İndirim Talebi

Palandöken, ayrıca ticari araç sahiplerinin araç muayene ücretlerinde indirimler sağlanması gerektiğini belirtti. Bu yıl araç muayene ücretlerinin yükseldiğini ve ticari araç sahiplerinin söz konusu ücretleri ödemekte güçlük çektiklerini ifade eden Palandöken, ticari araçlara özel bir muayene sistemi oluşturulması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, ticari araç sahiplerine belirli avantajlar ve indirimler sağlanarak maliyet yüklerinin hafifletilmesi gerektiğini dile getirdi.