Türkiye’nin dolar kuru beklenti oranları açıklandı! Kasım sonu beklenen dolar/TL sonuçları!

TCMB, yeni ekonomi yöntemleriyle imaj düzeltmeye çalışırken, yatırımcıları oldukça yakından ilgilendiren anket ile birlikte dolar kuru beklenti raporları da ortaya çıktı. Anket raporuna göre Kasım sonu beklenen dolar TL paritesinde 29,0259 TL olarak kaydedildi...

Türkiye’nin dolar kuru beklenti oranları açıklandı! Kasım sonu beklenen dolar/TL sonuçları!

TCMB, son iki PPK toplantısında gelen art arda 500 baz puanlık faiz artışları ile birlikte, politika faiz oranı ise yüzde 35’e yükseltti. Yeni faiz kararı öncesinde, Piyasa Beklenti Anketi Kasım raporu açıklanarak, kamuoyuna duyuruldu. Konu ile ilgili önemli detaylar haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Kasım ayı anket raporu yayınladı!

TCMB, 23 Kasım’daki yeni faiz kararı öncesinde piyasa beklenti anketi olan Kasım ayı raporunu kamuoyuna aktardı. Şahap Kavcıoğlu döneminde uygulanan para politikaları sebebiyle güven kaybeden TCMB yeni ekonomi sistemi ile imajını düzeltmeye çalışırken, Türkiye'nin dolar kuru beklentilerini de ortaya çıkarttı. 69 ekonomi aktörün katıldığı anket raporuna göre Kasım sonunda beklenilen Dolar/ TL paritesi açıklandı. Önemli katılımcıların sağlandığı, Kasım ayı anket raporu ile birlikte yatırımcıları oldukça yakından ilgilendiren dolar kuru beklenti raporu göre, Dolar/ TL paritesi 29,0259 TL oldu. Söz konusu katılımcılar tarafından açıklanan diğer veriler ise şu şekilde yer alıyor:

Cari yıl sonu ve 12 ay sonrası için Dolar/TL paritesine yönelik tahminler 31 aralık 2023 tarihi itibariyle dolar kuru için 29,99 TL olurken, 2024 Eylül ayı için ise  39,61 liralık tahminler geldi.

Politika faizlerinin %37. 80’e yükseldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son toplantısında gelen art arda 500 baz puanlık faiz artışları sonucunda, politika faiz oranı ise %35’e yükselirken, yeni faiz kararı öncesinde, Piyasa Beklenti Anketi Kasım medyan tahminlerine göre ise %35 seviyesine çıkan politika faizlerinin %37. 80’e yükseldiği gözlemlenirken, bu tahminin merkez bankasının 280 baz puanlık bir artış tercih edeceğini gözler önüne sermekte. Ayrıca toplantıdan çıkacak faiz kararının 5 faiz artışıyla devam etmesi tahmin ediliyor.

SONRAKİ HABER