Türkiye'deki milyonlarca ev hanımına müjde! Emeklilik hakkı getirildi: SGK'dan duyuru yapıldı

Ev hanımlarına emeklilik imkanı getirildiği belirtilerek ev hanımlarına emeklilik imkanı tanındığı bildirildi. Peki emekli olmak için ne yapılacak?

Türkiye'deki milyonlarca ev hanımına müjde! Emeklilik hakkı getirildi: SGK'dan duyuru yapıldı

Ev hanımları emeklilik imkanları hakkında kapsamlı araştırmalar yapıldığı belirtilerek ev hanımlarının herhangi bir işte çalışmadan emeklilik hakkı elde edip edemeyecekleri de araştırılmaya başlandı. Ev hanımlarının emekli olup olmayacakları merak edilerek araştırıldığı belirtilerek ev hanımları için SGK sisteminde emeklilik imkanı bulunabildiği ifade edildi. Bunun için bu hakkı elde edebilmek adına bazı şartların yerine getirilmesi gerektiği belirtilerek şartlar sağlandıktan sonra ev hanımları emekli maaşına bağlanabildiği bildirildi.

EMEKLİLİK HAKKI NASIL ELDE EDİLİR?

Ev hanımları için emeklilik fırsatı sağlayan yollardan birisi isteğe bağlı olarak sigorta prim ödemesi yapılması gerektiği sigorta primlerini düzenli olarak ödeyerek emekli olabilmek için bazı ev hanımları dışarıdan kendi sigorta primlerini ödeyerek emeklilik fırsatını yakalayabildikleri ifade edildi. Bunun için e-devlet üzerinden kolay bir şekilde işlemler yapılabildiği isteyen ev hanımları SGK müdürlüklerine giderek de isteğe bağlı olarak ödenen sigorta primlerini ödemeye başlamak için işlem başlatabildikleri vurgulandı.

Konu ile ilgili olarak İsteğe bağlı sigorta primi yatırılması durumunda ev hanımları 4B Bağkur emeklisi olunabilir. İsteğe bağlı sigorta priminin aylık asgari miktarı brüt asgari ücretin %32’sine karşılık gelmektedir. En fazla sigorta primi ise brüt asgari ücretin 7,5 katının %32’sine denk etmektedir. Ödenen bu primin %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm için ayrılır ve %12’si ise genel sağlık sigortası primidir.

ESNAF MUAFİYET BELGESİ İLE 

Esnaf olanlar SGK primlerini ödeyerek emekliliğe ayrılabildiği belirtilerek ev hanımlarının böyle bir şansı olmadığı için bunun yerine onlara benzer bir imkan tanındığı ifade edildi. Evde hazırladıkları yöresel ürünleri, hediyelik eşyaları, el işi gibi ürünleri üreten ev hanımları da esnaf olarak kabul edilebildiği belirtilerek bu fırsaattan yararlanmak için ev hanımlarının tam bir esnaf olmalarına yani iş yeri açmalarına ya da yanlarında işçi almalarına gerek olmadığı ifade edildi. Esnaf Muafiyet Belgesi almış olan ev hanımları vergi ödemesi yapmıyorlar ama esnaf olarak kabul edildiği biliniyor ve bu yol ile prim ödeyerek emeklilik hakkı elde ediliyor.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE EMEKLİLİK 

Bazı ev hanımlarının çocuk sahibi olmadan önce sigorta girişi olabildiği belirtilerek bu ev hanımları evlenip çocuk sahibi olduktan ise onlar için doğum borçlanması imkanı sağlandığı ifade edildi. Her bir çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapılırken aynı zamanda bu hak 3 çocuğa kadar kullanılabildiği belirtilerek bu doğum borçlanması yapıldıktan sonra eski prim günlerinin de üzerine eklenmesi ile birlikte ev hanımlarına emeklilik hakkı verildiği ifade edildi

SONRAKİ HABER