Türkiye-Çin Nükleer Anlaşması Dünyayı Sarsıyor

Türkiye, Çin ile üçüncü nükleer santral anlaşmasına yaklaşıyor. Bu anlaşma, Türkiye’nin enerji alanındaki başarılarını ve çok yönlü dış politikasını yansıtıyor. Yunanistan ve diğer ülkelerden gelen tepkiler ise Türkiye’nin bölgesel ve küresel önemini gösteriyor.

Türkiye-Çin Nükleer Anlaşması Dünyayı Sarsıyor

Türkiye, küresel alanda oldukça kapsayıcı adımlar atarak dünyada yankı uyandırmaya devam ediyor. Ankara’nın savunma sanayi, diplomasi ve enerji gibi oldukça farklı alanlardaki başarıları, Türkiye’nin konumunu her geçen gün daha da güçlendiriyor ve dünya basınının gündeminde de geniş yer buluyor.

Enerji Bakanı Bayraktar’dan Müjdeli Haber

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada nükleer enerji için girişimleri duyurdu. Türkiye’nin 3 nükleer santrali için Çin ile yürütülen müzakerelerde önemli mesafenin alındığını ve ilerleyen aylar içerisinde anlaşmanın sonuçlanabileceğinin sinyalini verdi.

Bakan Bayraktar’ın açıklamaları, başta Yunanistan olmak üzere dünya gündeminde geniş yankı buldu. Bayraktar’ın açıklamasını aktaran Yunan Katimerini gazetesi, “Çin ve Türkiye Doğu Trakya’da 7.000 MW’lık nükleer tesis inşası planlıyor” başlıklı haberinde iki ülke arasında artan işbirliğine dikkat çekti.

Üçüncü nükleer santral anlaşmasının hayata geçmesiyle bunun Türkiye için ciddi bir noktası olacağının altını çizen Katimerini, diğer yandan Rusya ile devam eden nükleer tesis projesine de dikkat çekti.

Yunanistan’dan Tepki Yağıyor

Liberal gazetesi ise haberinde, “Çin ile anlaşmaya varılması NATO üyesi olan Türkiye’nin çok yönlü dış politikasının bir simgesi olacak” mesajını verdi. Her alanda güçlenen bir Türkiye’nin enerji alanında da büyük adımlar attığını belirten gazete, Türkiye’nin birçok ülkeyle enerji işbirliklerine adım atma eşiğinde olduğuna dikkat çekti.

Bir başka Yunan gazetesi ise, “Türkiye Çin ile yeni bir anlaşmaya varıyor” ifadelerini kullandığı haberinde, Türkiye’nin önümüzdeki sene Rusya ile birlikte inşa ettiği ikinci nükleer santralle elektrik üretimine başlanacağını, buna Çin’in eklenmesi halinde büyük bir ivme kazanılacağının altını çizdi.

Fakat Bayraktar’ın açıklamalarına geniş yer veren Yunan gazeteleri, Türkiye’nin konumlandığı nokta için de çarpıcı ifadeler kullandı. “Şimdi anlaşmaya varılması NATO üyesi olan Türkiye’nin çok yönlü dış politikasının bir simgesi olacak” sözlerine yer veren gazeteler, Türkiye’nin bir enerji merkezi olma yolunda olduğunun altını çizdi.

Amerika ve Almanya da Dikkatle İzliyor

Amerika merkezli Bloomberg ise, olası anlaşmanın Türkiye’nin enerji planları için önemine değindi. Türkiye’nin enerji işbirliklerinin küresel öneminin altını çizen Bloomberg, yeni santrallerinin küresel çapta büyük sonuçlarının olacağına değindi.

Almanya merkezli Almaniter de, “Türkiye Çin ile yeni bir nükleer tesis inşası adımı atıyor” ifadelerini kullandığı haberinde, oluşturulacak yeni işbirliklerinin Türkiye’yi bölgesel anlamda kritik bir noktaya getireceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin enerji alanındaki başarıları ve çok yönlü dış politikası, dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Çin ile yapılacak üçüncü nükleer santral anlaşması ise, Türkiye’nin bölgesel ve küresel önemini bir kez daha gösteriyor.

SONRAKİ HABER