Türk lirası değer kaybetmeye devam ederken! Yeni madeni paralar gelecek mi? Ekonomistler ise...

Türkiye üzerinde yoğun bir şekilde yaşanan ve hissedilen enflasyon Türk lirasının değerini de oldukça düşürdü. Fiyat artışına ve ekonomiye bağlı olarak ortaya çıkan enflasyon Türkiye’de para birimleri konusunda değişiklikleri zorunlu mu kılıyor?

Türk lirası değer kaybetmeye devam ederken! Yeni madeni paralar gelecek mi? Ekonomistler ise...

Türkiye içerisinde yüksek bir oranda yaşanan enflasyon birçok değişikliği de beraberinde getirirken en çok da fiyatların artışı ile gündeme geliyor. Artan enflasyonla maliyetlerin artışı ürün ve hizmet bedellerini arttırırken kısır bir döngü misali Türk lirasının değer kaybetmesine karşı da rol oynuyor. Özellikle son dönemde oldukça yükselen dolar karşısında büyük bir değer kaybı yaşayan Türk lirasında gündeme madeni paralar geliyor. Darphanelerden basım maliyetlerini dahi kurtaramayan madeni paralara yeni çözümler gelecek mi? Beklentiler neler? İşte tüm detaylar…

Enflasyon değer kaybını çok büyüttü!

Yaşanan enflasyonla beraber birçok kapsamda fiyat artışları ve pahalılık ortaya çıkarken bu sebepler doğrultusunda Türk lirasının değer kaybı da oldukça büyüdü. Dolar karşısında büyük bir değer kaybına uğrayan Türk lirasında madeni paraların basımları kendi basım maliyetlerini dahi karşılayamaz oldu. Darphanelerin bu kapsamda aldığı önlemle otomat gibi oldukça sık kullanılan alanlarda sorunlara yol açarken yeni banknotların çıkması gerektiği düşünceleri gündemde hızla yayıldı.

Son olarak yetkililerden yapılan açıklamalara göre 500 TL’lik veya 1000 TL’lik banknotların çıkması hakkında herhangi bir çalışmanın olmadığının belirtilmesi ile beraber gözler madeni paralara çevrildi. Hurdacıların hurdasından çok daha fazla kazandığı madeni paralarda 5 TL’lik, 10 TL’lik veya 20 TL’lik basımlarının olup olmayacağı merak edilirken ekonomistlerin konuya bakışları ve yorumları ise oldukça dikkat çekiyor.

Yeni para basımında ekonomistler neler diyor?

Yeni birimlerde madeni para basımlarına ilişkin herhangi bir resmi açıklamanın veya çalışmanın olmaması ile beraber artan enflasyonla beraber ekonomistler bu madeni paraların basımlarına artık zorunlu olarak bakıyorlar. Ayrıca enflasyonun artmaya devam ettiği ve pahalılığın arttığı böyle bir süreç içerisinde özellikle yetkililerin böyle bir konuya daha özenli bakmaları gerektiğini de belirtiyorlar.

 

 

SONRAKİ HABER