TÜED açıkladı: Emeklilere 10 Bin ve 15’er Bin TL İkramiye!

TÜED, 29 Ekim’de emeklilere verilmesi planlanan 5 bin TL’lik ikramiyenin 10 bin TL’ye, bayramlarda verilen ikramiyelerin ise 15’er bin TL verilmesi yönünde açıklamalarda bulundu. Buna göre emeklilere toplam 40 Bin TL ikramiye ve geriye dönüş enflasyon farkının verilmesi sağlanacak.

TÜED açıkladı: Emeklilere 10 Bin ve 15’er Bin TL İkramiye!

Açlık sınırının çok ama çok altında maaş alan, aldığı maaş tutarı bir ev kirasını bile karşılamayan emeklilere müjde TÜED'ten geldi. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı, 10 bin TL'si 29 Ekim'de verilmek üzere toplamda 40 bin TL ikramiye verilmesine ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. 29 Ekim’de emeklilere verilmesi planlanan 5 bin TL’lik ikramiyenin 10 bin TL’ye, bayramlarda verilen ikramiyelerin ise 15’er bin TL verilmesi yönünde açıklamalarda bulunan TÜED'e karşılık Çalışma Bakanın'dan geldi. İşte detaylar... 

Türkiye Emekliler Derneği, 29 Ekim’de emeklilere verilecek 5000 lira ikramiyenin yetersiz olduğunu belirterek, bunun yerine bayram ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının artırılmasını istedi. Çalışma Bakanı ise emekli zamlarıyla ilgili müjdeli haberler vereceklerini söyledi.

Emeklilerin bayram ikramiyeleri konusunda beklentileri yüksek. Türkiye Emekliler Derneği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda emeklilere bir defaya mahsus 5000 lira ikramiye verilmesi önerisine tepki gösterdi. Dernek, bu önerinin emeklilerin alım gücünü artırmaya yetmeyeceğini ve en az 10.000 lira olması gerektiğini savundu.

Emeklilerin alım gücü, son dönemde yaşanan ekonomik kriz ve enflasyon nedeniyle büyük oranda düştü. Temmuz ayında yapılan zam, emeklilerin beklentilerini karşılamadı. Ocak ayında yapılacak yeni zam öncesi, emekliler hükümetten geriye dönük bir artırma veya en düşük maaşlara bir iyileştirme yapmasını istiyor.

Türkiye Emekliler Derneği, 29 Ekim’de verilecek 5000 lira ikramiyenin yeterli olmadığını belirterek, bunun yerine 2018 yılından beri biner lira olarak ödenen Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı ikramiyelerinin de yükseltilmesini talep etti. Dernek, bayram ikramiyelerinin en az 1500 lira olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Emekliler Derneği’nin bu talepleri, hükümet yetkililerinin de dikkatini çekti. Çalışma Bakanı, emeklilerin beklentilerini dikkate aldıklarını ve ekim ayında meclise sunulacak olan emekli zamlarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bakan, emeklilere müjdeli haberler vereceklerini de müjdeledi.

SONRAKİ HABER