Tokyo borsasında finansal hisseler ateşleniyor

Tokyo borsasında, faiz oranlarının artacağı beklentisi nedeniyle finansal hisseler yükseliyor. Japon ekonomi gazetesi Nikkei, Japonya Merkez Bankası’nın negatif faiz politikasını erken kaldıracağı yönündeki spekülasyonlar karşısında, bankacılık hisselerinin son 5,5 yılın en yüksek seviyesine çıktığı

Tokyo borsasında finansal hisseler ateşleniyor

Tokyo borsasında, faiz oranlarının artacağı beklentisi nedeniyle finansal hisseler yükseliyor. Japon ekonomi gazetesi Nikkei, ayın 17’sinde (yerel saat) Japonya Merkez Bankası’nın negatif faiz politikasını erken kaldıracağı yönündeki spekülasyonlar karşısında, iyileşen kredi marjları ve faaliyet ortamı beklentileri nedeniyle yatırım fonlarının geldiğini bildirdi.

Bankacılık borsası endeksi rekor kırdı

Bankacılık borsası endeksi son 5,5 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Uzmanlar, faiz artırımının önkoşulu olan Japon ekonomisindeki ‘deflasyon sonrası’ durumun görünür hale gelmesi halinde, bunun Japon borsalarında genel bir yükselişe yol açacağını öngörüyor.

Üç büyük bankanın hisse senedi fiyatları, ayın 15’inde yılın başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Mitsubishi UFJ Financial Group’un hisse senedi fiyatı Eylül ayında %11 arttı ve ayın 11’inde, ihraç edilen hisse sayısı da dahil olmak üzere piyasa değeri 16 trilyon yen’i aştı. Sony Group ve NTT’yi geride bırakıyor ve Toyota Motor Company’den sonra Japonya’nın ikinci büyük şirketi. Dolar bazında piyasa değeri, ABD’deki Citigroup ve Fransa’daki BNP Paribas’dan %30-40 daha yüksek.

Büyük bankalar merkezli sektörlere göre 'Banka’nın Nikkei ortalama hisse senedi fiyatı, 14 Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen tüm özel bankacılık hisselerini kapsayacak şekilde genişletildiğinde, piyasa değeri Mart ayının sonundan itibaren altı ayda 15,7 trilyon yen (%40) artışla 15’i itibarıyla 54,8 trilyon yen’e ulaştı. Bu aynı zamanda Tokyo Menkul Kıymetler Borsası borsa endeksinin (TOPIX) piyasa değerinin %7’sini aşarak yaklaşık beş buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Faiz oranlarındaki artış kâr beklentilerini güçlendiriyor

Bankacılık hisselerindeki yükselişin arka planında kâr ortamının iyileşmesine ilişkin beklentiler yer alıyor. Japonya Merkez Bankası’nın geçen yılın Aralık ayında ve bu yılın Temmuz ayında kısa ve uzun vadeli faiz oranı manipülasyonuna yönelik revizyonunun ardından, Başkan Kazuo Ueda’nın negatif faiz politikasını kaldırma olasılığından bahsetmesiyle köklü bir gevşeme ayarlaması olasılığı öne sürüldü . Buna göre, uzun vadeli faizlerin göstergesi olan 10 yıllık devlet tahvili getirisi %0,7 ile son 9 yıl 8 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Yükselen faiz oranları, bankaların mevduat ve kredi marjlarını ve tahvil yönetimi kârlarını iyileştirerek orta ve uzun vadede kâr artışına yol açıyor. Goldman Sachs Securities analistlerinden Makoto Kuroda, uzun vadeli faiz oranlarının 1 puan, kısa vadeli faiz oranlarının ise 0,2 puan artması durumunda megabank’ın net kârının gelecekte yaklaşık %30 artacağını tahmin ediyor.

Ayrıca, hisse geri alımları ve artan temettüler yoluyla hissedar getirilerinin güçlenmesi, yurtdışına açılma ve dijital stratejilerin güçlenmesi nedeniyle büyüme beklentileri var. Mitsubishi UFJ, bu yılın Haziran ayında Endonezyalı bir otomobil kredisi devinin satın alındığını duyurması da dahil olmak üzere, Güneydoğu Asya’daki ticari genişlemesini güçlendiriyor.

Sigorta hisselerine de yayılıyor

Faiz oranlarının yükselmesi beklenirken, uzun vadeli tahvil yönetimi için avantajlı sigorta stokları da yükseliş eğilimi gösteriyor. Tokai Marine Holdings ve MS&AD Insurance Group Holdings’in hisse senedi fiyatları, listeye alındıkları günden bu yana 15’ine kadar en yüksek değerlerine ulaştı.

İngiliz yönetim şirketi Orbis Investment, Mitsui Sumitomo Financial Group hisselerine yatırım yapıyor. Orbis’in Japonya’daki yan kuruluşunun başkanı Tsukasa Tokikuni, “Performans istikrarlı ve faiz oranları yükseldiğinde kârda artış bekleyebiliriz” dedi. Son zamanlarda hissedar getirilerinin güçleneceği beklentisiyle SOMPO Holdings hisselerine olan yatırımını artırdığı söyleniyor.

Faiz oranlarındaki yükseliş nedeniyle sadece bankacılık hisselerinde değil, tüm Japon hisse senetlerinde de alım eğilimi yaşanıyor. Nikkei ortalama hisse senedi fiyat endeksi (Nikkei 225), ayın 15’inde son üç ayın en yüksek seviyesine çıkarak 31.000 puanı aştı. Japon ekonomisinin deflasyondan çıkması ve büyümesi için faiz oranlarının artması gerektiği görüşü yaygınlaşıyor.

SONRAKİ HABER