TEPAV tarafından hazırlanan rapor kapsamında faizler önce %40’a daha sonra %45’e çıkacak!

TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) Ekonomik ve Yapısal Politikalar Merkezi Direktörü Dr. Burcu Aydın Özüdoğru tarafından hazırlanan son rapora göre Türkiye ekonomisinde enflasyonla mücadele alanında faizlerinin %45’e kadar çıkacağı belirtildi.

TEPAV tarafından hazırlanan rapor kapsamında faizler önce %40’a daha sonra %45’e çıkacak!

TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) Ekonomik ve Yapısal Politikalar Merkezi Direktörü Dr. Burcu Aydın Özüdoğru Türkiye ekonomisindeki enflasyonla mücadelenin daha ne kadar sürebileceği yani enflasyonun ne kadar daha bu şekilde derin devam edeceği hakkında ve bu kapsamda politika faizlerinin ne kadar arttırılabileceği ön görüleri bulunan raporu duyurdu. Türkiye enflasyonla mücadeleye daha ne kadar devam edecek? Büyüme oranları önümüzdeki ve daha sonraki yıllarda ne olacak? İşte açıklanan rapor kapsamında yapılan tahminlerin detayları…

Enflasyonla mücadele de faizler %45’e ulaşacak!

Türkiye bir süredir yüksek enflasyonun pençesinde dengeleme çabaları veriyor. Bu kapsamda atılan adımlardan ilki ise faiz oranlarını yükseltmek oluyor. TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) Ekonomik ve Yapısal Politikalar Merkezi Direktörü Dr. Burcu Aydın Özüdoğru tarafından açıklanan son rapordaki verilere göre Türkiye’de 2023’ün kalanında ve 2024’ün ilk aylarında enflasyondaki yüksek seyir devam ederken faizlerde bu oranda %45’lere kadar arttırılacağı tahminleri yapıldı.

Bununla beraber Teknik model çalışmaları, enflasyonun 2023 yılının sonunda ise bu faizlerin yüzde 66’ya yükseldikten sonra sıkılaşan para politikasıyla 2024 yıl sonunda yüzde 39’a, 2025 yıl sonunda ise yüzde 26 civarına düşeceğinin gösterildiği belirtildi. Bununla beraber büyümedeki yavaşlık ne kadar olursa bütçe açığının da o nispette büyüyeceği de rapor ile yapılan açıklamalarda belirtildi.

Ekonomik büyümedeki tahminler ne oluyor?

Açıklanan son rapor ile beraber Türkiye ekonomisindeki büyüme verilerinin tahminleri ise şu rakamlar ile açıklanıyor;

2023 için yüzde 3,7, 2024 için yüzde 2,9, 2025 içinse yüzde 3,4 olarak belirtildi. Büyümenin, iç talebin kontrol altına alınmasıyla, yavaşlayacak olması nedeniyle istihdam artışının kısıtlanacağı ve buna bağlı olarak da işsizlik oranının 2024’te yüzde 11,7, 2025’te ise yüzde 12,8 olacağı tahmin ediliyor.

SONRAKİ HABER