TCMB’nin faiz kararı ile ilgili piyasa beklentisi sonrasında, uzman isim Borsa için uyarıda bulundu!

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Filiz Eryılmaz, TCMB faiz kararı ile ilgili merak edilen piyasanın beklenti raporu ile ilişkili önemli açıklamalar yaparken, Borsa için uyardı bulundu. Altın ve borsa ile ilgili detaylar işte sizlerle...

TCMB’nin faiz kararı ile ilgili piyasa beklentisi sonrasında, uzman isim Borsa için uyarıda bulundu!

Dünya genelinde açıklanan enflasyon verilerinin beklenenden daha kalması ve yavaşlama gözlemlenmesi pozitif seyir izlenmesini saplarken, TCMB’nin faiz kararı ile ilgili gelecek her açıklama yatırımcıların odak noktası olacak gibi görünüyor. Peki TCMB’nin faiz kararı ile ilgili piyasa beklentisi ne? Altın ve borsa durumunda son gelişmeler neler?

Enflasyon kararının herkesi şaşırttı

Son haftanın en önemli gündem maddesi ABD’nin ekim ayı enflasyon rakamları olduğuna dikkat çeken Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Filiz Eryılmaz, sürpriz enflasyon kararının herkesi şaşırttığını dile getirdi. Çekirdek enflasyon sabit beklenirken, beklentilerin altında kaldığınız. Bu durumun piyasa da “ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artışı yapmaz” beklentisi yarattı diyen Eryılmaz, açıklamasında Aralık ve ocak ayına dikkat çekerek, Fed’in faiz artışı yapma ihtimali sonlandı ve pas geçme ihtimali yüzde 100’e çıktığını ifade etti. Doların geri çekilmesi ons altına yaradı.

Ons altın bu durumda da 1990 üstüne atan fiyatlamayı getirdiğini belirten Eryılmaz, Perşembe ve Cuma günü borsadaki olumlu halin ana nedeni ABD’deki enflasyon oranı olduğunu ve gram altının da yükselişi devam ettiğini belirtti.

Borsa hangi süreçte alım fırsatı sunuyor?

TCMB’nin faiz karıyla ilgili piyasa beklenti ayrıntılarına değinen Eryılmaz, “piyasa 250 baz puan artış bekliyor. Yüzde 35 olan politika faizi yüzde 37.5’e çıkacak” dedi

Eryılmaz, “Merkez Bankası parasal sıkılaşma gerektiği zaman devam edeceğini sürekli söylüyor bize göre, piyasa beklentisi seçim öncesi yüzde 40’a çıkarak orada durması seçime kadar da öyle kalması yönünde. Borsada bir yükseliş gözüküyor, fakat genele yayılan bir yükseliş yok ve işlem hacmi de yüksek değil. Bu açıdan da borsa yatırımcısının dikkatli olmasını gerek. Borsa’da genel olarak beklentim 7400’ün artık dip olduğu ve yatay hareketin bir süre daha devam edeceği yönünde. Bu durumda seçime doğru güçlü bir rallinin olmayacağı yönde. 3. Çeyrek bilançosunda iyi gelen hisseler 7400’ler, bu rakımın altında inmeler alım fırsatı sunuyor. Fakat borsada dikkatli olunurken, kredili işlemlerden uzak durmak gerekiyor. Altında her geri çekilme bana göre alım fırsatı” diyerek öngörülerini paylaştı.

Not: yapılan hiçbir açıklama kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir!!!!

SONRAKİ HABER