T.C. sonu 0,2,4,6,8 olanlara son dakika duyurusu: Hesaplarınıza 5.097 TL yatmaya başladı! Aile Bakanlığı açıkladı

Aile Bakanlığı tarafından çok önemli bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruda beklenen ödemelerin başladığı belirtilerek bu destek ödemelerinin 5.097 TL olduğu paylaşıldı.

T.C. sonu 0,2,4,6,8 olanlara son dakika duyurusu: Hesaplarınıza 5.097 TL yatmaya başladı

Aile Bakanlığı, evde bakım maaşı alan vatandaşlara müjdeli bir haber vererek 5.097 TL tutarındaki ödemelerin bugün itibarıyla hesaplara aktarılmaya başlandığı ifade edildi. Evde bakım maaşı, engelli veya yaşlı yakınlarına bakan kişilere verilen bir sosyal yardım olduğu belirtilerek bu yardımdan yararlanmak için belirli şartları taşımak gerektiği ifade edildi.

ARANAN ŞARTLAR 

Aile Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, evde bakım maaşı alabilmek için aranan şartlar ise şöyle paylaşıldı:

- Bakıma muhtaç olan kişinin ağır engelli raporu olmalıdır.

- Bakıma muhtaç olan kişi ile bakım veren kişi aynı hanede ikamet etmelidir.

- Bakım veren kişi, SGK'dan herhangi bir gelir veya aylık almamalıdır.

- Bakım veren kişi, başka bir işte çalışmamalıdır.

- Bakım veren kişi, 18 yaşından büyük olmalıdır.

BAŞVURU VE GEREKLİ BELGELER

Evde bakım maaşı almak isteyenler, Aile Bakanlığı'nın il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunabilecekleri belirtilerek başvuru sırasında bazı belgelerin de hazır olunması gerektiği ifade edildi. Bu noktada başvuru sırasında gerekli belgeler şunlardır:

- Bakıma muhtaç olan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi

- Bakım veren kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi

- Bakıma muhtaç olan kişinin ağır engelli raporu

- Bakım veren kişinin SGK hizmet dökümü

- Bakım veren kişinin gelir durumunu gösterir belge

- Bakım veren ve bakıma muhtaç olan kişilerin ikametgah belgesi

ÖDEMELER BUGÜN BAŞLADI 

Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda, uygun görülen kişilere evde bakım maaşı ödenmeye başlanacağı ifade edilerek ödemeler, her ayın 15'inde PTT aracılığıyla  veya Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacaktır. Aile Bakanlığı, evde bakım maaşı alan vatandaşların durumlarını periyodik olarak denetleyeceği ifade edilerek şartları taşımayan veya yanlış beyanda bulunan kişilerin ödemeleri kesileceği vurgulandı.

AY SONUNA KADAR TAMAMLANACAK

Aile Bakanlığı'nın yaptığı duyuruyla, evde bakım maaşı alan vatandaşların yüzü güldü. 5.097 TL tutarındaki ödemelerin bugün hesaplara yatırılmasıyla birlikte, birçok aile rahat bir nefes alırken söz  konusu ödemelerin ay sonuna kadar yatırılacağı bildirildi. Bilindiği gibi destek ödemeleri ayın 15'i ile ay sonu arasında yapılıyor.  Evde bakım maaşı, hem engelli veya yaşlı yakınlarına bakan kişilerin hem de bakıma muhtaç olan kişilerin hayat kalitesini artırmayı amaçlayan bir sosyal hizmettir.

SONRAKİ HABER