Tarihi Grev Üç Büyük Otomobil Üreticisini Sert Vurdu

ABD’de 146.000 üyeli sendika UAW, Ford, GM ve Stellantis’e karşı tarihte ilk kez aynı anda greve gitti. Beyaz Saray, otomotiv tedarik zincirini korumak için ekonomik önlemler hazırlıyor.

Tarihi Grev Üç Büyük Otomobil Üreticisini Sert Vurdu

ABD’de otomotiv sektöründe çalışan 146.000 üyeli sendika United Auto Workers (UAW), Ford, General Motors (GM) ve Stellantis’e karşı tarihte ilk kez aynı anda greve gitti. Grev, ücret artışı talebi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yapıldı. Grevin başlamasıyla birlikte, Beyaz Saray’ın otomotiv tedarik zincirini korumak için ekonomik önlemler hazırladığı ortaya çıktı.

Beyaz Saray grevden endişeli

Her ne kadar başkan ve yönetimindeki diğer yetkililer yaklaşan işçi eylemi konusunda endişe duymadıklarını defalarca söylese de Washington Post, Biden yetkililerinin “otomobil endüstrisinin tedarikçilerini uzun vadeli hasarlardan korumak için ekonomik önlemler hazırladığını” bildirdi.

Şirket içi görüşmelere aşina olan kişiler, Beyaz Saray’ın Ford, General Motors ve Stellantis’in karmaşık tedarik zincirleri için kritik öneme sahip “binlerce tedarikçiyi ortadan kaldırabilecek” grevden oldukça kaygılı olduğunu söyledi. Kaynaklar, tedarikçi düzeyindeki kaosun “olası grev sona erdikten sonra bile ABD’nin daha geniş otomotiv tedarik zincirini sekteye uğratabileceğini” söyledi.

Sunulan desteğin türü belirsiz ancak bir olasılık, grevden etkilenen firmalardaki işçilere yardım etmek için Çalışma Bakanlığı aracılığıyla hibe şeklinde olabilir. Diğer bir seçenek de Küçük İşletme İdaresi tarafından bu firmalara sağlanan krediler olabilir.

WaPo’nun kaynaklarından biri, “Yönetim, Detroit tedarik zincirlerini korumak için elinden geleni yaptığından emin olmak istiyor” dedi ve şunu ekledi: “Daha az sermayeye sahip bazı firmaların nasıl risk altında olabileceği konusunda endişelenmeleri gerekiyor.”

Eğer bu kaynaklar doğruysa, bu, on gün önce Rehoboth sahilindeki lüks sahil evindeyken şunu söyleyen başkanla çelişecektir: “Grev konusunda endişelenmiyorum. Bunun olacağını sanmıyorum.” Pazartesi günü Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo, Biden’ın ‘grevlerin önleneceği’ yönündeki tutumunu yeniden doğruladı.

UAW greve hazır

Çarşamba günü, UAW patronu Shawn Fain bir Facebook Canlı etkinliğinde üyelere General Motors, Ford ve Stellantis ile görüşmelerin hala ‘çok uzak’ olduğunu söyledi ve şöyle dedi: “Bu şirketlere daha önce hiç görmedikleri bir şekilde saldırmaya hazırlanıyoruz.”

UAW bu hafta ücret artışı talebini %40’tan %36’ya düşürdü ancak o zaman bile bu, otomotiv şirketlerinin tekliflerinden hala çok uzak:

Ford, başlangıçtaki yüzde 9’luk teklifinden 4,5 yıl içinde yüzde 20’lik bir artış öneriyor.
General Motors, daha önceki yüzde 10’a göre 4½ yıl içinde yüzde 18’lik bir artış teklif ediyor.
Jeep ve Chrysler’in ana şirketi Stellantis de aynı dönemde yüzde 14,5’ten yüzde 17,5’e kadar zam teklif ediyor. Fain, otomobil üreticilerinin bir sonraki işçi hareketinin nerede ortaya çıkacağını tahmin etmesini sağlamak için grevin “seçilmiş birkaç” üretim tesisinde başlayacağını söyledi:

“Bu, şirketler için kafa karışıklığı yaratacak. Bu onların bundan sonra ne olabileceğine dair tahmin yürütmelerini sağlayacak ve müzakerecilerimizin gücünü artıracak.”

Geçtiğimiz hafta Bank of America Securities, müşterilerini “grev yapılmasının neredeyse garanti olduğu” konusunda uyardı.

SONRAKİ HABER