Tarih belli oldu! Asgari ücrete ek zam: Ara zamla beraber asgari ücret 11.050 lira gelişmesi

Milyonlarca asgari ücretli tarafından asgari ücrete ek zam beklentisi oldukça arttı. Emekli maaşına yapılan zam sonrasında asgariş ücrete de ek zam beklendiği bildirildi.

Nefesler tutuldu! Asgari ücrete ek zam: Ara zamla beraber asgari ücret 11.050 lira gelişmesi

Asgari ücrete ilişkin son dakika gelişmeleri yakından takip edildiği belirtilerek emekli maaşlarına, ikramiyelere ve gazi maaşlarına yapılan zamlardan sonra gözler asgari ücrete çevrildiği ifade edildi. Asgari ücrete ek zam yapılacak mı?

MAAŞLAR 7 BİN 500 TL OLDU 

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL seviyelerine çıkartılmasından sonra artık beklentiler asgari ücret için olmaya başladığı belirtilerek AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Meclis’e gelen emekli maaşı aylığı konusundan SGK, Bağ-Kur ve EYT’den emekli olan vatandaşlar da yararlanabileceği belirtilerek asgari ücret zammı için vatandaşlar şimdide araştırmalara başladığı ifade edildi.

YAPILAN AÇIKLAMA 

Asgari ücret açıklaması Akbaşoğlu tarafından gelirken Akbaşoğlu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Asgari ücret bilindiği gibi Aralık ayında belirleniyor ve bir yıl geçerli oluyor. Dünyada ve Türkiye’de olan enflasyon nedeniyle çalışanlarımızın alım gücünün artmasına yönelik müdahaleleri zamanında yaptık. Net asgari ücret 8.500 TL’ye çıktı. Memur ve emeklilerle ilgili düzenleme ise altı ayda bir yapılıyor. En düşük emekli maaşını alan insanlarımızın, sosyal adalet anlayışı içerisinde daha yukarıya doğru çekilmesi durumudur. Seyyanen 2 bin TL ek ödeme düşünülmektedir. Bunu haftaya yasalaştıracağız.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM

Asgari ücretle ilgili böyle bir ihtiyaç durumu söz konusu olursa Sayın Cumhurbaşkanımız gereğinin yapılacağını daha önce belirtmişti. Temmuz ayında da kademelendirmeye yönelik olarak, bütün çalışanlarımızın lehine gerekli düzenlemeleri yapacağımızdan kamuoyu emin olsun. Alım gücünü öncüleyerek insanlarımızın daha iyi bir yaşam koşuluna ulaşması için mücadele veriyoruz"

Bu açıklamalardan sonra Akbaşoğlu 1 Temmuz tarihini işaret etti.

SONRAKİ HABER