SSK ve Bağ Kur emeklisine Kurban Bayramı müjdesi! Zam geliyor işte yeni ikramiye tutarı: Bayram ikramiyesi ödeme tarihi belli oldu

Yaklaşan dönemde emeklilere çeşitli ek iyileştirmelerin yapılması planlandığı belirtilerek iyileştirmelerin ilkinin bayram ikramiyesi olduğu ifade edildi. Bu doğrultuda Kurban Bayramı ikramiyesinin zam yapılarak ödeneceği ifade edildi.

SSK ve Bağ Kur emeklisine Kurban Bayramı müjdesi! Bayram ikramiyeleri zamlanıyor

Yaklaşan dönemde emeklilere çeşitli ek iyileştirmeler yapılması planlandığı belirtilerek iyileştirmelerden biri, bayram ikramiyesinde beklenen artış olduğu ifade edildi. Kurban Bayramı ikramiyesinin zam yapılarak ödenmesi gündemde olduğu belirtilerek iki farklı formül olduğu ifade edildi.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI 

Öncelikli olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde bir açıklama yapmıştı. Erdoğan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"En düşük emekli maaşını 7.500 TL'ye, emeklilerin bayram ikramiyesini 2.000 TL'ye çıkardık. Bu rakamı daha da yükseltmeyi planlıyoruz"

İKRAMİYELER ARTACAK 

Bayram ikramiyesine ilişkin düzenlemeler için yasal bir düzenleme yapılması gerekmektedir, çünkü 16 milyon emekliye ödenecek bayram ikramiyesinin tutarının artırılması için yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu nedenle, bu düzenleme Meclis'e sunulacak yasa teklifleri arasında yer alması beklenmektedir.

İKRAMİYE ÖDEME TARİHİ

Kurban Bayramı bu yıl 28 Haziran-1 Temmuz tarihlerine denk geldiği belirtilerek Kurban Bayramı ikramiyesinin 19-27 Haziran tarihleri arasında ödenmesi beklendiği ifade edildi.

İkinci formül ise ikramiyenin yüzde 50 artırılarak 3.000 TL'ye çıkarılması yönünde olduğu belirtilerek emekli aylığı, ölüm aylığı veya sürekli iş göremezlik aylığı alan herkes yararlanabileceği ve bayramın olduğu ayda aylığı bağlanmış olanlar da bu ödemeden faydalanabileceği aktarıldı.

O KİŞİLER DE YARARLANACAK 

Ayrıca, dul ve yetimler de bayram ikramiyesi artışından yararlanacaklardır. Ölüm aylığı alan kişiler, hisseleri oranında yeni tutardan faydalanacaklardır. Örneğin, 2.500 TL tutarında bir ikramiye verildiğinde yüzde 75 ölüm aylığı alan bir kişiye 1.875 TL, yüzde 50 ölüm aylığı alan bir kişiye 1.250 TL ve yüzde 25 ölüm aylığı alan bir kişiye 625 TL ödeme yapılacaktır. Bayram ikramiyesi 3.000 TL olursa, yüzde 25 ölüm aylığı alan kişiye 750 TL, yüzde 50 ölüm aylığı alan kişiye 1.500 TL ve yüzde 75 ölüm aylığı alan kişiye 2.250 TL ödeme yapılacaktır.

SONRAKİ HABER