SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Seyyanen veya Oransal Düzenleme

Emeklilerin maaşlarında artışa ilişkin son gelişmeleri, toplu sözleşme, enflasyon farkı ve refah payı gibi konuları ele alan bir haber makalesi. SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Seyyanen veya Oransal Düzenleme ve çok daha fazlası bu haberimizde.. Memur ve Memur Emeklilerine % 49 Zam...

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Seyyanen veya Oransal Düzenleme

Emeklilerin maaşlarında artışa ilişkin çalışmalar sürüyor. Memur ve memur emeklilerine önümüzdeki dönemde % 49 civarında bir zam olacağını Enerji Bakanı Vedat Işıkkaya açıkladı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de seyyanen veya oransal bir düzenleme yapılması bekleniyor.

Tüketiciler Konfederasyonu Başkanı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, bu konuda merak edilen soruları yanıtladı.

Memur ve Memur Emeklilerine % 49 Zam

Memur ve memur emeklilerinin maaşları yılda iki defa zam alıyor: Temmuz ve Ocak aylarında. Bu zam oranları toplu sözleşme artı enflasyon farkına göre belirleniyor. Ağustos ayında tamamlanan toplu sözleşmeye göre, 2024 yılında hem kamu çalışanları hem de kamu emeklileri % 11.5 zam alacaklar.

Bununla beraber, Merkez Bankası’nın açıkladığı gibi enflasyonun % 16.5’i bulması halinde, memurlar çalışanları ve emeklileri alacakları 2024 farkı % 37.5’i bulmuş oluyor.

Bu şekilde hesaplandığında, memur ve memur emeklilerinin alacağı zam toplu sözleşmeden gelen % 11.5 artı enflasyon farkı ile beraber % 49 gibi oluyor. Bu durumda en düşük memurun aylığı 22.000 liradan 33.000 liraya, bekar memurun aylığı da yaklaşık 20.600 liradan 30.000 liraya yükselmiş oluyor.

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Seyyanen veya Oransal Düzenleme

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de düşük maaşları dolayısıyla bir düzenleme yapılmasını istiyorlar. Aslında hükümet kanadından da bunun sinyalleri gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu düzenlemeye yeşil ışık yakmıştı.

Şimdi bu düzenlemenin nasıl olacağı merak konusu. Bir tarafta seyyanen bir düzenleme yapılması konuşuluyor. Diğer tarafta da acaba oransal bir zam mı çıkar?

Bugüne kadar üç farklı zam yöntemi gördük SSK ve Bağ-Kur emeklileri için:

Bir tanesi herkese eşit miktarda seyyanen zam. Diyelim ki herkese 5 bin lira iyileştirme.
Bir tanesi yüzdelik oranında refah payı yükseltmesi.
Bir tanesi de en düşük emekli maaşını yükseltmek.

Şimdi normalde SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyona göre zam alıyorlar. Yıl sonu 2023 yılı normal enflasyonu % 16.5’e eriştiği zaman, o zaman SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam en az % 38 olacak. Bu % 38 zamın üstüne refah payı da koyarak belki biraz daha yukarıya taşımak mümkün olabilir.

En düşük emekli maaşını yükseltmek ise biliyorsunuz tüm emeklilere fayda sağlamıyor. Sadece en düşük aylık seviyesinde maaş alanları ilgilendiriyor. 1 Nisan 2023 yılında en düşük emekli aylığı 5.500 lirayken 7.500 liraya yükseltildiğinde, en düşük taban aylık 2.000 lira arttırılmıştı. Bu durumda en düşük aylık seviyesinde alanlar faydalanmıştı ama diğer emekliler faydalanmak için Temmuz ayında 6 aylık enflasyonun açıklanmasını beklemişti.

Yine böyle benzer bir durum olmasın diye, en düşük taban aylığı yükseltilirse, bunun yanında oransal bir zam da yapılması gerekiyor.

Emeklilerin Maaşları Ne Zaman Artacak?

Emeklilerin maaşlarına yapılacak zam Ocak ayında gerçekleşecek. Ancak bu zam oranlarının kesinleşmesi için Aralık ayında açıklanacak enflasyon verisini beklemek gerekiyor. Eğer enflasyon beklentilerin altında veya üstünde çıkarsa, zam oranları da buna göre değişebilir.

Emeklilerin maaşlarında yapılacak iyileştirme ise henüz netleşmedi. Hükümetin bu konuda bir çalışma yaptığı ve kısa sürede açıklama yapacağı belirtiliyor. Emeklilerin beklentisi ise hem seyyanen hem de oransal bir iyileştirme yapılması yönünde.

SONRAKİ HABER