SSK ve Bağ Kur emeklilerine müjde! En düşük emekli maaşı 15.577 TL sürprizi duyuruldu: Müjde bu sabah 09:00'da geldi

Emeklilere seyyanen zam müjdesi verildi ve gündeme gelen taleplerde zammın 8 bin 77 TL olması yönünde oldu.

SSK ve Bağ Kur emeklilerine müjde! En düşük emekli maaşı 15.577 TL sürprizi duyuruldu

Emeklilerin uzun süredir beklediği seyyanen zam konusunda sona gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çalışma başlatıldığı ve en düşük emekli maaşının 15 bin 577 TL’ye yükseltileceği iddia edildi. Bu iddianın kaynağı ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu. Şimşek, katıldığı bir televizyon programında emeklilere seyyanen zam yapılacağını ve bunun için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat verdiğini söyledi.

7 BİN 500O LİRAYA YÜKSELMİŞTİ 

Seyyanen zam, emekli maaşlarının tabanını artıran ve oransal zamlardan daha fazla yararlanılmasını sağlayan bir uygulama. Emekliler, Temmuz ayında yüzde 25 oransal zam almıştı ancak bu zamdan Nisan ayında ara zam alarak en düşük aylığı 7 bin 500 liraya yükselen emekliler yararlanamamıştı ve bu nedenle emekliler, memurlara yapılan seyyanen zammın kendilerine de yapılmasını talep etmeye başlamıştı. 

15.577 TL OLMASI BEKLENİYOR 

Memurlara yapılan seyyanen zam, en düşük memur maaşını 22 bin 17 TL’ye çıkarmıştı. Uzmanlar, emeklilere yapılacak seyyanen zammın da memur zammı ile aynı olması gerektiğini belirtiyorlar. Buna göre, en düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 TL’ye 8 bin 77 TL seyyanen zam eklenirse, yeni en düşük emekli maaşı 15 bin 577 TL olacak. Bu da emeklilerin alım gücünü önemli ölçüde artıracak.

BİRAN ÖNCE HAYATA GEÇMESİ BEKLENİYOR

Ancak seyyanen zammın miktarı ve ödeme tarihi henüz kesinleşmedi. Bakan Şimşek, bu konuda çalışmaların devam ettiğini ve sonucun yakında açıklanacağını paylaşırken emekliler ise Ekim ayında Meclis’in açılmasıyla birlikte kanuni düzenlemenin yapılmasını ve seyyanen zammın bir an önce hayata geçirilmesini bekliyorlar.

Emeklilere seyyanen zam yapılması, hem emeklilerin hem de ekonominin yararına olacaktır. Emekliler, daha fazla gelir elde ederek geçim sıkıntısından kurtulacaklar. Ayrıca harcama güçleri artacağı için piyasalar da canlanacak. Seyyanen zam, emeklilerin hak ettikleri değeri görmeleri için atılmış önemli bir adım olacaktır.

SONRAKİ HABER