SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çalışanlarına güzel haber geldi! Toplu para ödenecek: İşte şartlar

SGK, emeklilere güzel haberi verdi. Çalışanlara toplu para ödemesi yapılacağı açıklandı. Ancak bunun için taşınması gereken bazı temel şartlar bulunuyor. Sosyal güvenlik sistemine ödenen primlerin emeklilik için yeterli olmaması halinde çalışanlara toplu para ödenecek. İşte detaylar

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çalışanlarına güzel haber geldi! Toplu para ödenecek: İşte şartlar

Emekli olmak isteyen vatandaşların yeterli prim gününü doldurmuş olması gerekiyor. Ancak istenilen prim gün sayısına ulaşamayan çalışanlar için SGK para iadesi yapacağını duyurdu. Ödemelerin yapılması için prim gün sayısının yeterli olmaması gerekiyor. Başvuru yaparak sizler de paranızı kolayca alabilirsiniz.

TOPLU PARA VERİLECEK

Ülkemizde emekli olmak isteyen çalışanların yerine getirmesi gereken 3 şart bulunuyor. Bunlardan birinin eksik olması halinde ne yazık ki emekli aylığı bağlanamıyor. Alt ve üst sınırların belirlenmesi ile birlikte prim esas kazançta çalışanlara istedikleri halde toplu para iadesi yapılıyor.

KİMLER BU ÖDEMEDEN YARARLANABİLİR?

Kimlerin bu ödemeden yararlanabileceği de merak konusu oldu. Yaşı dolup ancak prim eksiği olanlar bu ödemeden yararlanabilecek. Tavanı aşan kazançlar üzerinden prim iadesi yapılabilir. Toplu emeklilik ödemesi için kişinin yaş şartını taşıması gerekiyor.

Yaşını dolduran ancak emekli olamayan kişiler SGK üzerinden ödemesini geri alabilir. 4a yüzde 14, 4b yüzde 20 oranında prim kesintisi ile karşılaşabilir.

 

SONRAKİ HABER