Sonunda erken emeklilik müjdesi geldi! Milyonlarca kişinin beklediği haber geldi: Az önce paylaşıldı

Erken emeklilik hayali kuranlara müjdeli haber verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeli haberi geçtiğimiz aylarda duyurmuştu ve erken emeklilik için araştırmalar yapılmaya başlandı.

Sonunda erken emeklilik müjdesi geldi! Milyonlarca kişinin beklediği haber geldi: Az önce paylaşıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu erken emeklilik konusuyla ilgili olarak, resmi bir açıklama veya detaylı bir plan henüz bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu konuda kesin bir bilgi vermek mümkün değil ancak ükümetin erken emeklilik konusunda çalışmalar yaptığı ve araştırmalar yürüttüğü biliniyor. Bu konuda herkesin beklediği haberlerin de geleceği bilinerek 10 yıl erken emekli olunabileceği ifade edildi.

10 YILA KADAR ERKEN EMEKLİLİK 

Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı bireyler için erken emeklilik fırsatı da tanıdığı bilinirkerek en az 10 yıla kadar erken emekli olunabileceği ifade edildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı durumlar için erken emeklilik imkanı sunduğu biliniyor ve bu durumlar arasında prim günü ve yaş şartlarını tamamlayan sigortalıların, belirli şartları sağlamaları durumunda erken emeklilik yapabilecekleri yer aldığı biliniyor.

4.500 PRİM GÜNÜ VE 58 YAŞ ŞARTI 

Örneğin, erken yaşlılık aylığından yararlanmak için sigortalının 4500 prim günü ve 58 yaşını tamamlamış olması gerektiği belirtilerek ayrıca iş kazası veya meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik durumu olan sigortalılar da erken emeklilik hakkına sahip olabildiği paylaşıldı.

Ancak, erken emeklilikle ilgili detaylı şartlar ve süreçler SGK tarafından belirlendiği bilinirken erken emeklilik için başvuruda bulunacak kişilerin SGK'nın resmi internet sitesini veya SGK müdürlüklerini ziyaret ederek gerekli bilgileri alması gerektiği de bildirildi.

DETAYLAR HANGİ ŞEKİLDE OLACAK? 

Erken emeklilik hayali kuranlar için yepyeni bir emeklilik sistemi geleceği belirtilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan Bu sistemin müjdesini daha seçimler yapılmadan önce verdiği ve söz konusu çalışmaların Çalışma Bakanlığı tarafından yapıldığı biliniyor. Peki 10 yıl erken emeklilik detayları hangi şekilde olacak?

Seçimler öncesinde verilen bu müjdeyle birlikte, Çalışma Bakanlığı tarafından erken emeklilik konusunda çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Ancak, bu çalışmaların ayrıntıları ve sonuçları hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmazken detayların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

EYT'Yİ KAÇIRANLARA MÜJDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mayıs ayında yapılan genel seçimler öncesinde milyonlarca vatandaş için emeklilik sisteminin değişeceği müjdesini verirken EYT düzenlemesini kaçıran vatandaşlara bu sistem de bir müjde oluyor. Yeni düzenleme kapsamında 1 milyon vatandaşın 10 yıla kadar erken emekli olması bekleniyor.

Yeni düzenlemenin ardından 45-46 47 48 yaşında erken emeklilik fırsatı sunulması beklenirken SGK ve bağ-kur arasında prim eşitlemesi, prim eksiği olanlara prim tamamlama müjdesi ve staj ve çıraklık mağdurları içinde erken emeklilik fırsatı gelmesinin kuvvetle muhtemel olduğu da bildirildi.

Devlet ev hanımlarına isteğe bağlı sigorta primi desteği sağlayacak ve çalışmayan ev hanımlarına da emeklilik hakkı verileceği vurgulandı.

SONRAKİ HABER