Son dakika seçim sonrası beklenen oldu! Asgari ücret zammı içim masadaki rakam belli oldu: Kritik tarih belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası asgari ücrete temmuzda ara zam yapılacağı kesinleştiği belirtilerek 5 Haziran tarihinde TÜİK'in mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla 5 aylık verilerin belli olacağı aktarıldı.

Son dakika seçim sonrası beklenen oldu! Asgari ücret zammı içim masadaki rakam belli oldu

Asgari ücrete yapılması beklenen ara zam için tahminler dillendirilmeye başlandığı belirtilerek Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 5 aylık enflasyon oranı ve refah payını göz önüne alarak bir karar vermesi beklentisinin olduğu bildirildi. Yeni kabinenin belli olmasının ardından asgari ücret için çalışmaların başlayacağı ifade edildi.

KOMİSYON OLUŞTURULACAK

Sabah’tan Mete Dirice’nin haberine göre, Yeni Kabine'nin belli olması sonrası Asgari Ücret Tespit Komisyonu, hükümetin çağrısıyla toplanacağı belirtilerek komisyonun 5'er kişilik ekipler şeklide toplamda 15 kişi olacak şekilde işçi, işveren ve hükümetten oluştuğu bildirildi.

ASGARİ ÜCRET 11 BİN 58 TL 

Refah payı ile dikkate aldığımızda asgari ücret zammı için birinci seçenek olarak yüzde yüzde 30 zam formülü ortaya çıktığı belirtilerek asgari ücrete Temmuz ayında yüzde 30 zam yapılması durumunda net ücret 11.058 TL brüt ücret ise 13.010 TL olacağı paylaşıldı. Bununla beraber asgari ücrete geçen yıl temmuz zammı da yaklaşık yüzde 30 civarında olduğu ahtırlandı ve asgari ücrete Temmuz ayında yüzde 35 zam yapılması durumunda ise net ücret 11.475 TL brüt ücret ise 13.500 TL olacağı vurgulandı. Bununla beraber Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına Ocak 2023 döneminde verilen refah payına benzer bir uygulama söz konusu olacağı ifade edildi.

500 DOLAR BAZ ÜCRET

Konu ile ilgili olarak asgari ücret tespit edilirken, işçi tarafını temsilen TÜRK-İş talep ettiği rakamı, TİSK verebileceği rakamı belirtecek. Taraflar ellerindeki verileri masaya yatıracak. Burada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in dile getirdiği ‘500 dolar’lık bir alım gücü kritik alt sınır olarak dikkat çekiyor. Yeni asgari ücretin bir refah payı ile yüzde 30-35 arasında artmasına neredeyse kesin gözü ile bakılıyor.

SONRAKİ HABER