Son dakika maaşlara zam yapıldı! Bundan sonra maaşlar yüzde 30 zamlı alınacak: İşte yeni aylık maaş tutarı

Maaşlara yüzde 30 zam yapıldığı belirtilerek aylık maaş tutarının 1.430 liraya kadar çıktığı bildirildi.

Son dakika maaşlara zam yapıldı! Bundan sonra maaşlar yüzde 30 zamlı alınacak

Dul ve yetim aylıkları konusunda zam açıklaması yapılırken en düşük emekli maaşı 5.500 olurken dul ve yetim aylığına da yüzde 30 zam geldiği ifade edildi. 

AYLIKLARA ZAM YAPILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm emeklilerin maaş artış oranının yüzde 30 olarak uygulanacağını belirtti ve bu durumda dul ve yetim aylığı alanların maaşları da Ocak 2023’te yüzde 30 artırılmış olduğu vurgulandı.

MAAŞ NE KADAR OLDU

Ayrıca yeni senede en düşük emekli aylığı da 5.500 liraya çıkarıldığı belirtilerek en düşük emekli aylığının artması, en düşük dul ve yetim aylığı alanların da maaşlarını artırmış olduğu yeni yılda yüzde 25 hisseye göre en düşük dul ve yetim aylığı da belli oldu. 

Buna göre maaşlar 1.430 liraya kadar çıktı. 

En yüksek aylık da 13 bin liraya yükseldi. Yeni zamla birlikte dul ve yetim maaşı alanların ek ödemeleri de artırıldı. Tüm bunların yanı sıra ölüm aylığından vefat eden sigortalının eşi, çocukları ve bazı şartlara göre de anne ve babası yararlanabildiği aktarıldı.

ÖDEME KOŞULLARI 

Vefat eden sigortalının dul eşine yüzde 50 oranında aylık bağlanırken, sigortalının çocuğu yoksa ve eşine kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ya da aylık bağlanmamışsa yüzde 75’i oranında ölüm aylığı bağlanıyor.

Çalışmayan ya da kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde de 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanlara maaşın yüzde 25 oranında aylık bağlanıyor.

SONRAKİ HABER