Son dakika bir kez daha zam yapıldı! Fiyatlar 430 liraya kadar yükseldi: Bugünden itibaren bu fiyatlar geçerli olacak

Milyonlarca kişinin alternatif olarak kullandığı araca zam yapıldığı belirtilerek yeni zamlı fiyatların tamamen geçerli olduğu duyuruldu.

Son dakika bir kez daha zam yapıldı! Fiyatlar 430 liraya kadar yükseldi: Bugünden itibaren bu fiyatl

Yüksek Hızlı Tren fiyatları 323 TL'den 430 TL'ye yükseldiği duyurusu yapıldı. Konu ile ilgili olarak bu zam, vatandaşların tepkisine neden olduğu ifade edilerek bu fiyat artışının sebebinin ne olduğu da merak konusu oldu. 

NEDEN ZAM GELİYOR?

Yüksek Hızlı Tren, Türkiye'nin en modern ve konforlu ulaşım araçlarından biri olduğu belirtilerek Ankara ile İstanbul arasında yaklaşık 4 saatte seyahat etmeyi sağlayan bu tren, hem zaman hem de yakıt tasarrufu sağladığı da biliniyor.  Ancak, Yüksek Hızlı Tren'in işletme maliyetleri de oldukça yüksek olduğu belirtilerek Ulaştırma Bakanlığı'nın verilerine göre, Yüksek Hızlı Tren'in 2020 yılında toplam maliyeti 2.7 milyar TL, geliri ise sadece 1.1 milyar TL olduğu hatırlanıyor. Bu noktada maliyetlerin 2023 yılında yükselmesinden kaynaklı ve enerji fiyatlarının artmasından kaynaklı olarak fiyatlara zam yapıldığı bildirildi. 

Peki, vatandaşlar Yüksek Hızlı Tren yerine ne kullanabilir? Alternatif ulaşım araçları neler? Bu soruya da kamu gündemi olarak yanıt veriyoruz ve Yüksek Hızlı Tren'in rekabet edebileceği başka bir hızlı ve konforlu ulaşım aracı olmadığı ifade edildi.  Otobüsler daha ucuz ama daha yavaş ve YHT'ye göre rahatsız.

YENİ ZAMLI FİYATLAR 

Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerine zam kararı alındığı belirtilerek Ankara-İstanbul biletine yüzde 33, Ankara-Eskişehir biletine ise yüzde 65 zam gelmiş olduğu bildirildi. Bununla beraber TCDD tarafından bir zam kararı alındığı duyurularak Ankara – Konya arasındaki bilet fiyatı 146 TL’den 200 TL’ye, Ankara- İstanbul hattının da 323 TL'den 430 TL'ye çıkarıldığı bildirildi.

SONRAKİ HABER