Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında düşüş yaşanırken, satışlarda düşüşler yaşanıyor...

Sıfır ve ikinci el araç piyasasında yaşanan fiyat düşüşleri günbegün artış gösterirken, Birçok araç sahibi aracını satamadığı için fiyat  kırmaya devam ediyor. Sıfır araç piyasasında ise %15 ila %20 indirimler yapılsa da araç satışlarında düşüşler dikkatleri çekiyor.

Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında düşüş yaşanırken, satışlarda düşüşler yaşanıyor...

Araç piyasasında yaşanan gelişmeler ile ilgili İstanbul Motorlu Araç Satıcılar Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel konuyla ilgili açıklama yaparak düşüncelerini paylaştı. Peki araç fiyatları düşüş yaşamaya devam edecek mi? Araç fiyatları yılbaşından sonra yükselecek mi? Detaylar işte sizlerle

Ertemel, otomobil pazarında yaşanılan olumsuzlukları açıkladı

Milliyet gazetesine açıklamada bulunan Ertemel pandemi sürecinde yaşanan üretim sıkıntısı nedeniyle, fahiş fiyatla satışlara yapılması araç piyasasına çok ciddi zarar verdiğine dikkat çekti. Bu süre zarfında ise al-satçı olarak tabir edilen kayıt dışı ticaret oranının %48 boyutlara ulaştığını vurgulayan Ertemel otomobil pazarında yaşanan olumsuzlukların ana temeli olarak kayıt dışı ticaret maksatlı oluşan talepler olduğunu dile getirdi.

Yaşanan zorluklar taleplerde düşüşe neden oldu!

Pandemi döneminde yaşanan üretim sıkıntılarının geride kalması ve Ticaret Bakanlığı’nın otomobil sektörüne dair aldığı tedbirler ile birlikte araç piyasası regüle edilerek kayıt dışı ticaret maksatlı talebin sektörden el çektirilmesine ve sektöre zarar veren talepler yerini reel tüketiciye bıraktığının altını çizen Ertemel, bekleme süreci normalleşecek hemen teslim alışverişler sunulduğunu fakat, krediye ulaşımda yaşanan zorluklar sebebiyle talepte düşüş yaşandığını dikkat çekerek, sıfır araçlarla ilgili ise şu ifadeleri kullandı;

“Yaşanan sıkıntılardan sonra Ağustos ayı itibariyle hemen hemen her otomobil markasının dikkat çekici kampanyalar düzenleyerek tüketicilere birbirlerinden farklı fırsatlar sunarak sıfır araçlarda %15 ile %20 arasında indirimler sunuluyor. Sıfır otomobilde yaşanan düşüş ikinci otomobil piyasasına da yansıyor”

Vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi de yılbaşı itibariyle sıfır ve ikinci el araç piyasasında artış olup olmayacağı olurken, otomobil fiyatlarında yaşanan düşüşün en cazip olduğu dönemler olduğuna dikkat çeken Ertemel, sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarında daha fazla düşüş yaşanmayacağını tahmin ettiğini belirtti. Ertemel, döviz kuru enflasyon ÖTV gibi birçok kriter göz önünde bulundurularak yılbaşından sonra bu ve bunun gibi durumlara bağlı olarak fiyatlarda yükselmeler olabileceğine dikkat çekti.

SONRAKİ HABER