SGK ve BağKur emeklilerine ek zam duyurusu! Yüzde 27 zam yapılacak: En düşük emekli maaşı 8.000 TL'ye çıkacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile emekli maaşı zammı yüzde 30 olarak açıklandı. Zam sonrası en düşük emekli maaşları da 5.500 TL'ye kadar çıkarıldı. Emekli maaşlarına ek zam yapılmasının gündemde olduğu en düşük emekli maaşına yapılan zam oranının normal emekli maaşlarına da yapılması bekleniyor.

SGK ve BağKur emeklilerine ek zam duyurusu! Yüzde 27 zam yapılacak: En düşük emekli maaşı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile emekli maaşı zammı yüzde 30 olarak açıklandı. Zam sonrası en düşük emekli maaşları da 5.500 TL'ye kadar çıkarıldı. Emekli maaşlarına ek zam yapılmasının gündemde olduğu en düşük emekli maaşına yapılan zam oranının normal emekli maaşlarına da yapılması bekleniyor. Eğer bu zam yapılırsa emekli maaşı 8 bin TL olabilecek.

EMEKLİ MAAŞLARINA EK ZAM 

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon ile maaşlara yüzde 20 zam yapılacağı ortaya çıkarken emekli maaşı zammı yüzde 25 olarak belirlendi. Bu zam yetmeyince emekli maaşı zammı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile yüzde 30 zam yapıldı. Bunun ardından şimdilerde ise emekli maaşlarına ek zam gündemde yer alıyor.

EKSTRA YÜZDE 27 ZAM YAPILDI 

TBMM'de onaylanması ile beraber en düşük emekli maaşı da 5.500 TL seviyesine çekilirken 3.500 TL olan en düşük emekli maaşına ortalama yüzde 27 zam yapılarak 5.500 TL'ye kadar çıkarıldı. Normal şartlarda yüzde 30 zam yapıldı ancak bu zam tüm emekli maaşları için geçerli olduğundan en düşük emekli maaşına da yüzde 56 zam yapıldı. Yüzde 30 zam zaten yapılmıştı, en düşük emekli maaşına ekstra yüzde 27 daha zam yapılmış oldu.

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük emekli maaşını duyururken "Tüm milletimizden 2023'te son defa ve çok daha güçlü bir destek istiyoruz. Bu son defa ifademizi birileri yanlış anlıyor, ben bu seçimle ilgili söylüyorum. 'Start' değil bu 'finish', bunu bu şekilde başaracağız"" ifadelerini kullanarak en düşük emekli maaşının 5.500 TL olduğunu bildirdi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 8.000 TL 

Konu ile ilgili olarak yapılan zamlar doğrultusunda yeni maaşlar da paylaşıldı. kamugundemi.com sitemize ulaşan emekli okurlarımız mağduriyetlerini belirterek en düşük emekli maaşına yapılan zam kadar yani aradaki zam farkı kadar yeni bir zam yapılması talep ediliyor. Aradaki fark ise yüzde 27 olmuştu. 

Mart ayında seçimlerden önce emekli maaşına ek zam yapılmasına ilişkin bir iddia gündeme gelirken bu zam yapılırsa maaşlar ciddi seviyede yükselecek. Bu zam yapılırsa emekli maaşlarına 1.708 TL zam yapılmış olacak.

Eğer yüzde 27'lik zam yapılırsa emekli maaşları 6.327 TL'den 8.035 TL'ye kadar yükseleceği ifade edildi.

Bu zam hakkında bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz. 

SONRAKİ HABER