Sektör uzmanlarından ilk uyarı geldi! Emekli aylığınızı taşımadan önce muhakkak bunlara dikkat edin

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın merakla araştırdığı konular arasında yer alan emekli promosyon ödemeleri ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Sektör uzmanlarından ilk uyarı geldi! Emekli aylığınızı taşımadan önce muhakkak bunlara dikkat edin

Sektör uzmanlarından ilk uyarı geldi! Emekli aylığınızı taşımadan önce muhakkak bunlara dikkat edin

Sektör uzmanlarından ilk uyarı geldi! Emekli aylığınızı taşımadan önce muhakkak bunlara dikkat edin - Türkiye'de milyonlarca vatandaşın merakla araştırdığı konular arasında yer alan emekli promosyon ödemeleri ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Temmuz ayında emekli aylıklarının en düşük 3 bin 500 TL seviyesine çekilmesi sonrasında milyonlarca emekli promosyon ödemelerinde artış beklemeye başladı. Özel bankalar minimum 5 bin TL seviyesine kadar çıkardıkları promosyon ödemeleri bazı bankalarda ise 7 bin 500 TL, ING Bank'da ise 8 bin 250 TL'ye kadar yükseldi.

Emekli aylıklarını taşımak için bankaların şube önlerinde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar için ise merak edilen uyarılar geldi. Şu anda promosyon ödemesini aldığınız bankanız promosyon tutarlarını güncelledi ise arada ki farkı talep edebilirsiniz.

AYLIKLARINI BAŞKA BANKAYA TAŞIYACAKLAR DİKKAT!

Emekli promosyon ödemeleri sebebiyle başka bankaya aylıklarını taşıyacak olanlar dikkat! Taşıyacağınız bankanın koşullarını ve yoğunluğuna muhakkak bakın. Emekliler maaşlarını yeni bankalarına taşımaları durumunda ilk aylıklarını mecburen ATM'den çekmek zorundadırlar. Bu süreçte ise emekliler taşıyacakları bankaların ATM'lilerine yakınlığına kolay ulaşıp ulaşamadığını kontrol etmeliler.

Özel bankaların çoğunda şube sayıları oldukça az olurken ATM'lerde de problemler olabiliyor. Buna göre ise bankanın sağladığı hizmet ve bekleme süresi için maaş çekeceğiniz ve cüzdan yazdıracağınız şubelerin yakınınızda olup olmamasına dikkat ediniz.

Emekliler, maaş hesapları açarken kişilere verilen kredi kartlarında aidat olup olmadığını öğrenmeli eğer aidat ödemek istemiyorlarsa bunu belirtmeleri gerekmektedir. Bankalar emeklilerin üzerinden oldukça yüksek ücretler kazanırken bunların başında da genel olarak kredi kartları geliyor. Aidatsız kredi kartı talep edebilirsiniz.

Sektör uzmanlarından ilk uyarı geldi! Emekli aylığınızı taşımadan önce muhakkak bunlara dikkat edin

Emekliler eğer mobil bankacılık üzerinden oldukça fazla EFT ve havale işlemleri gerçekleştiriyorsa bunun için bir bedel kesilip kesilmediği sorgulamalıdır. 

Emekli vatandaşlara maaş hesabı açılmasının ardından genel olarak sorulmadan kredili mevduat hesapları da açılmakta. ATM'den para çekerken veya yatan maaşlarından daha yüksek tutarlar çekmeleri durumunda emekliler bu süreçte faizli kredi çekmelerinin bilincinde olması gerekiyor. Emeklilerin kredili hesapta yer alan parayı kendilerinin maaşları zannederek çekmeleri durumunda bunun ödemeleri ise genel olarak yüksek faizli oluyor.

ANLAMADIĞINIZ ŞEYLERE "EVET" YANITI VERMEYİN

 

Bankacılıkta çok fazla terim olduğu için bu süreçte bankalar tarafından sizlere sunulan tekliflere anlamadığınız noktada "evet" dememeniz önerilir. Sizlerin farkında olmadan adınıza birden fazla hesap açılarak bu süreçte sigorta bedeli gibi birçok ödeme zorunda kalabilir. 

Kişiler bankadan eğer tüketici kredisi gibi herhangi bir şey kullanacak iseler bu süreçte para çekmelerine kadar her şey dahil (dosya masrafları, sigorta prim tutarları, faiz) gibi ne kadar geri ödeme yapacaklarını sorgulamaları gerekiyor. 

Eğer farklı yerlerden emekli olup birden fazla maaş alıyorsanız promosyon ödemesi alabilmek için maaşlarınızı farklı iki bankaya taşıyarak çift promosyon ödemesi alabilirsiniz.

 

SONRAKİ HABER