Seçim öncesinde kritik karar: Dolara sınırlama getirildi! Saat 11.00’den sonra..

Türkiye artık resmen 28 Mayıs Pazar günü Türkiye genelinde yapılacak seçimlere kilitlenmiş durumda. Ancak seçimlerden önce sektör temsilcilerinden yeni dolar kararına ilişkin şaşırtan açıklamalar geldi. Dolara sınırlama getirildi! İşte detaylar..

Seçim öncesinde kritik karar: Dolara sınırlama getirildi! Saat 11.00’den sonra..

Sektör temsilcileri yaptığı açıklamasında iflasların artabileceğini belirtti. Dolar bugün son zamanların rekorunu kırarak 20 TL bandını aştı. Sabah saatlerinde gelen son habere göre dolar için sınırlama getirildiği duyuruldu.

SAAT 11.00 DETAYI

Kaynakların aktardığı habere göre bankalar, kurumsala günlük olarak bin ila 5 bin dolar arasında limit veriyor. Aynı zamanda saat 11.00’e kadar gelen döviz taleplerinin değerlendirildiği ve bu saatten sonra döviz satışının yapılmadığı ifade edildi.

DÖVİZ TALEBİNİN KARŞILANMASINDA SIKINTI VAR

Konuya ilişkin Ekonomim’den Merve Yiğitcan’ın aktardığı habere göre, döviz bulamayan firmalar serbest piyasadan yüksek fiyatlardan dolar almaya razı. TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat, ne yazık ki piyasalarda sıkıntıların devam ettğini ve fiziki döviz talebinin karşılanmasında sıkıntı olduğunu belirterek, “Dövizi sabah saatlerinde aldınız, aldınız. Yoksa mümkün değil” diyen Fayat , “Alsak da yine zarardayız. İhracatçılar olarak TL reeskont kullandığımızda bize verilen yüzde 2 primi dahi yüzde 3-4 fark vererek alıyoruz. Yani kendi dövizimizi ucuza satıp pahalıya alıyoruz” dedi.

KİMSE TÜRKİYE’NİN ARJANTİN OLMASINI İSTEMİYOR

Seçimden sonra ekonomik politikanın aynı yolda devam etmesi halinde ciddi problemlerin olabileceğini ifade eden Fayat, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kurumsaldan bireysele doğru giden bir sıkılaşma söz konusu. Ancak ben yeni gelen ekonomi yönetiminin bundan vazgeçeceğine, sert olmasa da yumuşak geçiş yapacağına eminim. Aksi hiçbir ülkede görülmemiş. Kimse Türkiye’nin Arjantin olmasını istemeyecektir. Döviz krizine sebebiyet verilmeden bu politikalardan bir dönüş olacağına inanıyorum. Çünkü Türkiye’nin ödemeler dengesi için dış finansmana ihtiyacı var, TL yatırımlarına yabancının gelmesine ihtiyacı var”

PEŞ PEŞE İFLAS KARARLARI GELEBİLİR

Konuya ilişkin bir diğer açıklama da Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) Başkanı Alican Duran tarafından, “Finansal döngümüz normal hale gelmezse sıkıntı büyük, fabrikalar kilitlenmek üzere. Böyle devam ederse seri iflaslar görebiliriz” uyarısında bulundu. Bir an önce seçim atmosferinden çıkıp sanayi şirketlerine destek verilmeli. Mekanizmayı tekrar sağlıklı hale getirmeliyiz” şeklinde geldi.

SONRAKİ HABER