Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı imzasıyla yasalaştı! Halkbank faizsiz 300 bin TL kredi verecek

22 Ekim tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Halkbank faizsiz kredi için detaylar resmi olarak açıklandı.

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı imzasıyla yasalaştı! Halkbank faizsiz 300 bin TL kredi verecek

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı imzasıyla yasalaştı! Halkbank faizsiz 300 bin TL kredi verecek - 22 Ekim tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Halkbank faizsiz kredi için detaylar resmi olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Esnaf ve Sanatkarlara Kredi Kullandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması resmen yasalaştı. Bu karara göre; KOSGEB'de eğitimi tamamlayan 35 yaşından küçük olan esnaf ve sanatkarlara projelerini KOSGEB'e onaylatıp Halkbank'a sunmaları durumunda 300 bin TL kredi verilecek.

Krediden, KOSGEB'in sağlamış olduğu hibe ve faizsiz kredi desteğinden faydalananlar yararlanamayacaklar. 

HALKBANK FAİZSİZ 300 BİN TL KREDİ

TÜRKİYE HALK BANKASI ANONİM ŞİRKETİNCE ESNAF VE SANATKARLARA KREDİ KULLANDIRILMASINA DAİR KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KARAR

MADDE 1- 3/1/2022 tarihli ve 5061sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Esnaf ve Sanatkarlara Kredi Kullandırılmasına Dair Kararın 3'üncü maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan 30 yaşını ibaresi 35 yaşını şeklinde ve 100 bin liraya kadar ibaresi ise 300 bin liraya kadar şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Aynı Kararın 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan en fazla iki ibaresi en fazla üç şeklinde, kredi hesap sayısı ikiyi ibaresi kredi hesap sayısı üçü şeklinde dve devam eden ikiden fazla ibaresi devam eden çten fazla şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu karar 11/10/2022 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu karar hükümlerini Haizne ve aliye Bakanı Yürütür.

HALKBANK 300 BİN TL FAİZSİZ KREDİ NASIL ALINIR?

22 Ekim 2022 Cumartesi günü yayınlanan karar sonrası vatandaşların başvuruları nereden nasıl yapacakları araştırılmaya başlandı. Buna göre ise Halkbank tarafından sağlanan faizsiz kredi başvuruları resmen başladı. Faizsiz 300 bin TL'ye kadar kredi başvurmak isteyen 35 yaşından küçük kişilerin Halkbank şubelerine gitmesi ya da resmi internet sayfasından başvurmaları gerekiyor.

HALKBANK FAİZSİZ KREDİ ALMA ŞARTLARI

  • 35 yaşından küçük olmak
  • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almak ve bitirmiş olmak
  • KOSGBE’in onayladığı projeleri Halk Bankası’na sunmak

BAKAN NEBATİ AÇIKLAMA YAPTI

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, "Esnaf ve sanatkarlarımızın finansman ihtiyacını karşılamak için 60 ay vade imkanı ve %7,5'lik faiz oranıyla Halkbank vasıtasıyla kullandırılacak 100 milyar TL tutarındaki Hazine Faiz Destekli Kredi Paketi, Cumhurbaşkanı Kararıyla yürürlüğe girmiştir.

Böylelikle, genç girişimcilerimiz için sıfır faizli kredi limiti 100 bin TL'den 300 bin TL'ye, yaş sınırı ise 30'dan 35'e çıkartılmıştır.'' ifadelerine yer verdi.

SONRAKİ HABER