Peş peşe açıklama yapıldı! Yüzde 115'e kadar zam yapıldı: Herkese Ocak'ta daha fazla ödersiniz baskısı yapılıyor

Ocak ayı gelmeden bazı özel okullar 'erken kayıt' baskısına başladığı belirtilerek yüksek oranlarda zam yapıldığı da belirtildi.

Peş peşe açıklama yapıldı! Yüzde 115'e kadar zam yapıldı: Herkese daha fazla ödersiniz baskısı var

Özel okulların, Ocak ayı öncesinde 'erken kayıt' baskısı yaparak velilerden gelecek yılın ücretini talep etmeye başlaması tartışmalara neden oluyor. Bazı özel okullar, yüzde 115'e varan zamlarla çocukların şimdiden kayıt yaptırmalarını istiyor. Ancak Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu talebin kanuna aykırı olduğunu belirterek velileri uyarıyor.

Erken Kayıt Baskısı ve Fahiş Zamlar

Bazı özel okullar, 'erken kayıt' adı altında, henüz Ocak ayına gelinmeden velilerden gelecek yılın ücretini talep etmeye başladı. Bu talepler, geçen yılın iki-üç katı üzerinde rakamlara denk geliyor. Veliler, bu erken kayıt baskısı karşısında eğitime ayıracakları bütçeyi şimdiden düşünmek durumunda kalıyor.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun Uyarısı

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, velilerden gelen şikayetlere dikkat çekti. Erken kayıt baskısıyla fahiş zamlar yapılan özel okul ücretlerinin velilere mesajlar gönderilerek talep edildiğini belirten Ağaoğlu, "Aksi halde Ocak ayında daha yüksek ücretle kayıt yapmak zorunda kalırsınız" şeklinde baskı yapıldığını ifade etti.

Kanuna Aykırı Durum ve Ceza İhtimali

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre özel okulların eğitim ücretlerini sadece Ocak ve Mayıs aylarında belirleyebileceğine vurgu yapan Ağaoğlu, bu tür taleplerin mevzuata aykırı olduğunu söyledi. Ağaoğlu, "Aynı sınıftaki iki öğrenci için bir veliden yüzde 86, diğer veliden ise yüzde 115 zam talep ediliyor. Bu durum kanuna aykırıdır ve kurum açma izninin iptaline kadar gidebilir" şeklinde uyarıda bulundu.

Velilerin Hakları ve Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

Ağaoğlu, velilerin bu tür taleplere karşı Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabileceğini belirterek, çıkacak kararın mahkeme kararı hükmünde olacağını söyledi. Erken kayıt baskısına uyan velilerin haklarını savunma hakkına sahip olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, tüketici haklarının korunması için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.

SONRAKİ HABER