Perakende Sektöründe Alarm Zilleri: Satışlardaki Düşüş Beklentisi Artıyor!

2023 Ekim ayında Türkiye'nin perakende sektöründe yaşanan ciddi gerileme, TEPAV Perakende Güven Endeksi'nde belirginleşti. Bu makalede, endeksin detayları ve sektör üzerindeki etkileri inceleniyor.

Perakende Sektöründe Alarm Zilleri: Satışlardaki Düşüş Beklentisi Artıyor!

Türkiye perakende sektörü, 2023 Ekim ayında, belirgin bir gerilemeyle karşı karşıya. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) yayınladığı Perakende Güven Endeksi, son iki yılın en düşük seviyesine işaret ediyor. Bu durum, sektördeki işletmeler arasında ciddi endişelere yol açıyor.

TEPAV verilerine göre, perakende güven endeksi, Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 24,4 puan, bir önceki aya göre ise 22,9 puan azalarak -16,7 puana düştü. Bu düşüş, Ağustos 2021'den bu yana en düşük seviye olarak kayıtlara geçti​​.

Sektördeki Beklentiler

Bu düşüşle birlikte, perakendeciler arasında önümüzdeki üç ay için işlerinde kötüleşme beklentisi yüzde 8,7'den yüzde 49,3'e yükseldi. Geçen üç ay içinde işlerin kötüleştiğini belirten perakendecilerin oranı ise yüzde 7,1'den yüzde 58,2'ye çıktı. Bu artışın temel nedenleri arasında yükselen maliyetler, satış fiyatlarındaki artış, alım gücündeki düşüş ve talebin daralması gösteriliyor.

Piyasanın durgunluğu ve nakit akışındaki sıkıntılar da olumsuz beklentileri etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor​​.

Bölgesel Etkiler

Doğu Karadeniz bölgesinde, perakende güveninin özellikle gerilediği gözlemlendi. Endekste aylık değişimde dikkat çeken bir diğer nokta ise, mevcut stok düzeylerinin normalin altında olması oldu. Bu durum, bazı olumlu unsurlara işaret etse de, genel olarak endeksi olumsuz etkileyen diğer faktörlerin ağırlığını korudu​​.

Alt Sektörlerdeki Durum

"Mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri" sektöründe, perakende güveninde diğer sektörlere kıyasla daha belirgin bir gerileme görüldü. Ekim 2023'te, "diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye, vb.)", "elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar" ve "birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar" sektörlerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken, "motorlu taşıtlar", "tekstil, hazır giyim ve ayakkabı", "yiyecek, içecek ve tütün ürünleri" ve "mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri" sektörleri ise ortalamanın altında değer aldı​

SONRAKİ HABER