Perakende satış ve sanayi üretimi beklentileri aştı

Çin’in 10 yıllık devlet tahvili getirisi, Ağustos ayında perakende satış ve sanayi üretiminin beklentilerin üzerinde artmasıyla son zamanlardaki düşük seviyelerinden uzaklaştı. PBOC’nin zorunlu karşılık oranını düşürmesi de piyasalarda olumlu bir etki yarattı.

Perakende satış ve sanayi üretimi beklentileri aştı

Çin ekonomisi, Ağustos ayında beklenenden iyi performans gösterdi Çin’in 10 yıllık devlet tahvili getirisi, Ağustos ayında perakende satış ve sanayi üretiminin beklentilerin üzerinde artmasıyla son zamanlardaki düşük seviyelerinden uzaklaştı.

Çin Halk Bankası’nın (PBOC) ekonomik toparlanmayı desteklemek için zorunlu karşılık oranını düşürmesi de piyasalarda olumlu bir etki yarattı. Ancak, Çin hükümetinin büyümeyi canlandırmak için daha fazla teşvik önlemi alacağı beklentisi de devam ediyor.

Perakende satış ve sanayi üretimi beklentileri aştı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, Ağustos ayında perakende satışlar yıllık bazda yüzde 2,5 artarak Temmuz ayındaki yüzde 8,5’lik artıştan sonra toparlandı. Piyasa beklentisi yüzde 7’lik bir artıştı. Sanayi üretimi de aynı dönemde yüzde 5,3 artarak Temmuz ayındaki yüzde 6,4’lük artışın ardından hız kesmesine rağmen beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasa beklentisi yüzde 5,1’lik bir artıştı.

Bu veriler, Çin ekonomisinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından kaynaklanan zorluklara rağmen dirençli olduğunu gösteriyor. Ağustos ayında Çin’de Covid-19 vakalarının yeniden artması nedeniyle bazı bölgelerde sıkı karantina önlemleri uygulanmıştı. Bu da tüketici güvenini ve talebini olumsuz etkilemişti.

Ancak, hükümetin salgınla mücadelede başarılı olması ve aşılamayı hızlandırması sayesinde ekonomik faaliyetler kademeli olarak normale dönmeye başladı.

PBOC zorunlu karşılık oranını düşürdü

Çin Halk Bankası da ekonomik toparlanmayı desteklemek için 15 Eylül’den itibaren tüm bankalar için zorunlu karşılık oranını (ZKO) 25 baz puan düşürerek yüzde 12’ye indirdi. Bu hamleyle piyasaya yaklaşık 600 milyar yuan (93 milyar dolar) likidite sağlanmış oldu. PBOC, bu adımın finansal kuruluşların kredi maliyetlerini düşürmesine ve küçük ve orta ölçekli işletmelere daha fazla kredi vermesine yardımcı olacağını belirtti.

PBOC’nin ZKO indirimi, piyasalarda olumlu bir etki yarattı. Çin’in 10 yıllık devlet tahvili getirisi, 15 Eylül’de son zamanlardaki en düşük seviye olan yüzde 2,52’den yüzde 2,65’in üzerine çıkarak kayıplarını telafi etti.

Gösterge getirisi, bu yıl yavaşlayan ekonomik büyüme ve PBOC’nin bir dizi faiz indirimi nedeniyle baskı altında kalmıştı. Ağustos ayında PBOC, büyümeyi desteklemek için kısa ve orta vadeli borç verme faiz oranlarını da düşürmüştü.

Büyüme için daha fazla teşvik bekleniyor

Yine de yatırımcılar, Çin hükümetinin büyümeyi canlandırmak için daha fazla teşvik önlemi alacağı konusunda umutlu olmaya devam ediyor. Çin Başbakanı Li Keqiang, 15 Eylül’de yaptığı açıklamada, ekonomik büyümenin hedef aralığında kalmasını sağlamak için makro politikaların istikrarını koruyacaklarını ve gerekli ayarlamaları yapacaklarını söyledi.

Li, ayrıca, yerel yönetimlerin bütçe harcamalarını hızlandırmalarını ve altyapı yatırımlarını artırmalarını istedi.

Çin ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,9 büyüyerek beklentilerin altında kalmıştı. Üçüncü çeyrekte de büyümenin yavaşlaması bekleniyor. Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Çin ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5,3 büyüyecek. Yılın tamamında ise yüzde 8,4’lük bir büyüme öngörülüyor.

SONRAKİ HABER