Otomotiv sektörüne dair yeni yorumlar geldi! Araç alımı yatırıma aracı olmaktan çıktı!

Otomotiv sektörüne dair son yorumlar Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer tarafından yapıldı. Yapılan açıklamalarda ise araç alım satımının yatırım aracı olmaktan çıktığına vurgu yaparken gidişat ile ilgili bilgilerde verdi.

Otomotiv sektörüne dair yeni yorumlar geldi! Araç alımı yatırıma aracı olmaktan çıktı!

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer Honda'nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’in tanıtımı programında bazı açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda otomotiv sektöründe araç alımının artık yatırım aracı olmaktan çıktığını belirtti. Otomotiv sektöründeki gidişatın ise döviz kurları ve kredi oranlarına bağlı olduğunu belirtti. İşte Bülent Kılıçer’in tüm açıklama detayları…

Araç alım satımı artık yatırım aracı değil!

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer Honda'nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’in tanıtımı programında yaptığı açıklamalarda "Otomotiv, kesinlikle ve kesinlikle son 2-3 aydan beri artık yatırım aracı olmaktan çıktı. Tamamen ihtiyaca binaen satılıyor. Bununla beraber şunu da söylemek lazım. Önceki dönemde otomotiv değiştirme sıklığı ki bu Türkiye'de markadan markaya göre değişebilir, ortalama olarak 3,5-4 yıl arasındadır. Bu noktada artık yavaş yavaş süre uzamaya başladı. Yani 5 yıla, 5,5 yıla çıkmaya başladı." İfadeleri ile otomobil alım satımın sadece 3 4 ay içerisinde yatırıma aracı olarak görülmekten çıktığını belirtti.

Bununla beraber otomotiv sektörünün bu yıl içerisinde 1 milyon seviyelerini zorlayacağını hatta bunun altında kalma olasılığının olduğunu da belirtti. Açıklamalarında "Ama sonraki dönemlerde 3-4 konunun ne olacağına çok bağlı nereye gideceğimiz. Bir, döviz kurları nereye gidecek? İki, kredi bulunabilirlik oranı nereye gidecek? Üçüncüsü de yeni bir arz şoku yaşayacak mıyız? Yeni varyantlar olacak mı? Tabii ki fiyatların nereye gideceği ve kredi kısmı çok çok önemli." İfadeleri ile şu an sadece ihtiyaca nispetle satılan araçların önümüzdeki dönemdeki tepkilerinin neye bağlı olacağını belirtti.

Sıfır araçlarda kampanyalar devam ediyor!

Açıklamalarında; Yani bugün baktığınızda döviz kurları artık stabil bir yere oturmuş durumda. En azından bir sonraki adımın ne olacağını ve onun etkilerini üç aşağı, beş yukarı tahmin edebilir hale geldik. Cümlelerini kuran Bülent Kılıçer bu durumun araç ve konut sektörünü olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Bununla beraber sıfır araçta süren kampanyaların ‘’en azından yıl sonuna kadar, hatta döviz kurlarının ve enflasyonun da üç aşağı beş yukarı bu seviyelerde olduğunu düşünürsek bu kampanyalı dönemin, yani tırnak içerisinde 'normalleşmenin' 2024 ve hatta 2025'te de devam edeceğini düşünüyorum." Diyen Bülent Kılıçer bu durumun ikinci el piyasasında fiyatların düşmesini sağlayacağını belirtti.

SONRAKİ HABER