Otomobili olanlara hafta sonu duyurusu yapıldı! Arabanızın plakasını mutlaka kontrol edin: 1.671 TL cezası var

Arabası olanlara çok önemli bir duyuru yapıldı ve yapılan duyuruda arabası olanların trafiğe çıkmadan önce plakalarını mutlaka kontrol etmesi gerektiği ifade edildi.

Otomobili olanlara hafta sonu duyurusu yapıldı! Arabanızın plakasını mutlaka kontrol edin

Aracının plakasını okunurluğunu engelleyecek değişiklikler yapana 1.671 TL ceza verileceği bildirildi.  Aracınızın plakasını okunurluğunu engelleyecek herhangi bir değişiklik yapmanız, artık size pahalıya mal olabileceği belirtilerek bu durum tespit edilirse 1.671 TL ceza verileceği ifade edildi. 

BUNU YAPANLARA 1.671 TL CEZA 

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni trafik yasası, plaka okunurluğunu bozan araç sahiplerine 1.671 TL idari para cezası verileceği belirtilerek bu ceza, plaka üzerindeki harf veya rakamları değiştirmek, plakayı kapatmak, plakayı eğmek veya kırmak, plakayı kirletmek veya boyamak gibi eylemler için uygulanacağı ifade edildi. 

Aracının plakasının okunurluğunu engelleyecek değişiklikler yapana 1.671 TL ceza verileceği ifade edilerek bu, trafik güvenliğini ve plaka tanıma sistemlerini olumsuz etkileyen bir davranış olduğu vurgulandı. 

OKUNMASINI ENGELLEMEYİN

Bu nedenle, araç sahiplerinin plakalarını orijinal halinde bırakmaları veya değiştirmeleri gerekiyorsa resmi kurallara uygun şekilde yapmaları önemli olduğu belirtilerek aksi takdirde, hem kendileri hem de diğer sürücüler için risk oluşturabilecekleri aktarıldı. 

Plakasını değiştiren veya okunmasını engelleyen araç sahipleri, trafik ekipleri tarafından tespit edildiklerinde 1.671 TL idari para cezasına çarptırılacakları belirtilerek bu ceza, 2023 yılında yürürlüğe giren yeni trafik kanununa göre belirlendiği vurgulandı. 

GÜNCEL TRAFİK CEZALARI 

Konu ile ilgili olarak diğer trafik cezaları ise şöyle paylaşıldı:

Otomobili olanlara hafta sonu duyurusu yapıldı! Arabanızın plakasını mutlaka kontrol edin: 1.671 TL cezası var

SONRAKİ HABER