Mutlaka yapın: Hesaplarınıza 1.623 TL nakit para yatacak! Bugün duyuruldu! PTT veya ATM'lerden alabilirsiniz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok önemli bir destek duyurusu daha yapıldı ve bu destek için başvuru yapanların hesaplarına 1.623 TL yatırılacağı bildirildi. Bu noktada söz konusu paralar PTT'den de alınabileceği ifade edildi.

Mutlaka yapın: Hesaplarınıza 1.623 TL nakit para yatacak! Bugün duyuruldu

Vefat eden bir yakınının ardından kalanlara devlet tarafından verilen vefat yardımı, 1.623 TL olarak belirlenirken bu yardımdan kimler yararlanabilir, nasıl başvurulur ve hangi belgeler gereklidir, gibi soruların da yanıtının araştırıldığı ifade edildi. 

VEFAT YARDIMI NEDİR? 

Vefat yardımı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ölüm nedeniyle gelir veya aylık bağlanamayan hak sahiplerine verilen bir ödemeolduğu belirtilerek bu ödeme, vefat eden kişinin sigortalılık süresine ve prim ödeme gün sayısına göre hesaplandığı ifade eidldi. 

KİMLER YARARLANABİLİR? 

- Vefat eden kişinin eşi

- Vefat eden kişinin çocukları

- Vefat eden kişinin anne ve babası

- Vefat eden kişinin kardeşleri

Bu kişilerden herhangi biri, vefat eden kişinin sigortalı olması veya emekli aylığı alması şartıyla vefat yardımına başvurabildiği belirtilerek bu yardım için başvuruların nasıl yapılabileceği de araştırılmaya başlandı. 

BAŞVURU AYRINTILARI 

Vefat yardımına başvurmak için öncelikle SGK'ya müracaat etmek gerekir. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

- Başvuru dilekçesi

- Vukuatlı nüfus kayıt örneği

- Ölüm belgesi

- Banka hesap numarası

- Kimlik fotokopisi

Bu belgelerle birlikte SGK'ya giderek veya e-devlet üzerinden online olarak başvuru yapılabilir. Başvuru sonucu SGK tarafından değerlendirilir ve uygun görülen hak sahiplerine vefat yardımı ödenir.

 

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILIYOR?

Vefat yardımı, başvuru tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde hak sahiplerine ödenir. Ödeme, banka hesabına veya PTT aracılığıyla yapılır. 

SONRAKİ HABER