Murat Muratoğlu: Durun daha kötüsü yolda!

Ekonomist Murat Muratoğlu, Türkiye ekonomisinin durumunu ve yeni atanan ekonomi yönetiminin başarısızlığını eleştirdi. Vergi adaletsizliği, enflasyon, Orta Vadeli Program ve merkez bankacılığı konularında sert yorumlar yaptı.

Murat Muratoğlu: Durun daha kötüsü yolda!

Ekonomist Murat Muratoğlu, Sözcü Gazetesinde yazdığı köşe yazısında Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu vahim durumu ve yeni atanan ekonomi yönetiminin başarısızlığını sert bir dille eleştirdi. Muratoğlu, vergi adaletsizliği, enflasyon, Orta Vadeli Program ve merkez bankacılığı konularında çarpıcı yorumlar yaptı.

Vergi adaletsizliği

Muratoğlu, hükümetin kallavi vergileri halkın üzerine bindirdiğini ancak zenginlere vergi muafiyeti ve istisna tanıdığını belirtti. Farklı yasa, karar ve tebliğlerle sayısı 670’e ulaşan istisna ve muafiyetlerin yılsonunda 935 milyar liraya ulaşacağını ifade etti. Muratoğlu, “Konu zar zor hayatını idame ettirmeye çalışan halk olduğunda direkt vergiyi geçir, sıra zenginlere geldiğinde sadece gözden geçir” dedi.

Enflasyon

Muratoğlu, emekli aylıkları, memur maaşları ve asgari ücrete yapılan zamların enflasyonla eridiğini ve halkın gelirlerinin ve alım güçlerinin üç ayda eksiye düştüğünü vurguladı. Muratoğlu, “Temmuzdaki vergi artışları ve zamlarda göz önünde tutulduğunda 16 milyon emekli, 6.5 milyon memur ve memur emeklisi ile 9 milyon asgari ücretlinin gelirleri ve alım güçleri üç ayda eksiye düştü” diye yazdı.

Muratoğlu, Merkez Bankası’nın enflasyon hedefini sürekli yukarı revize ettiğini ancak bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Muratoğlu, “Sadece son bir haftada yapılan akaryakıt zamları ve onların domino etkisiyle bile İstatistik Kurumu kalem oynatmazsa yüzde 70’i aşacağı aşikar… O zaman neyi tutturdular? Başarı nerede?” dedi.

Orta Vadeli Program

Muratoğlu, iktidarın bugüne kadar açıkladığı 18 adet Orta Vadeli Program’ın hiçbirinde hedeflerin tutmadığını hatırlattı. Muratoğlu, bunların içerisinde Mehmet Şimşek’in hazırladıkları da olduğunu belirtti. Muratoğlu, “Kendi içinde tutarsızlıklar ve çelişkilerle dolu 2024-2026 Orta Vadeli Program’ın hedeflerinin nasıl tutturulacağına ilişkin ortada bir plan ve program henüz açıklanmadı. Muhtemelen açıklanmayacak. Nasıl olsa seneye yenisi hazırlanacak” dedi.

Merkez bankacılığı

Muratoğlu, yeni atanan ekonomi yönetiminin sihirli değnekleri olmadığını ve Türkiye’nin ekonomisini düzeltmesini beklemenin boşuna olduğunu söyledi. Muratoğlu, Mehmet Şimşek’in daha önce de aynı görevde olduğunu ancak hırsızlıkla suçlandığını ve kovulduğunu hatırlattı. Muratoğlu, Gaye Erkan’ın ise merkez bankacı olmadığını ve geçmişine bakarak başarılı da başarısız da bulunabileceğini ifade etti.

Sonuç

Muratoğlu, yazısının sonunda Türkiye ekonomisinin daha kötüye gideceğini ve tünelin ucunda ne ışık ne de bir pırıltı olduğunu söyledi. Muratoğlu, “Yalanlarla umut satmaya devam edecekler eskisi gibi… Tekrar söylüyorum bugün yaşananları bu halk dibine kadar hak etti. Külahımı buraya koyuyorum, ona anlatsınlar dertlerini” diye yazdı.

SONRAKİ HABER