Milyonların beklediği haber bugün geldi! Asgari ücrete ara zam oranı belli oldu: Açıklama yapıldı

Asgari ücrete ek zam yapılacağı belirtildi ve bu açıklamanın ardından asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı araştırılmaya başlandı.

Milyonların beklediği haber bugün geldi! Asgari ücrete ara zam oranı belli oldu: Açıklama yapıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücrete ilişkin açıklama yaptı ve ara zam hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bilgin açıklamalarında hayat pahalılığının devam etmesi durumunda asgari ücret için Temmuz ayında düzenleme yapılacağını aktardı.

TEMMUZ'DA ZAM OLACAK 

Asgari ücreti düzenlerken çeşitli şartlara bakıldığını belirten Bakan Bilgin açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Birincisi enflasyon. Alım gücünün azalması. Enflasyondaki iniş devam eder ama hayat pahalılığı sürerse bakarız ve asgari ücretliyi koruyacak düzenlemeyi temmuzda yaparız"

BAKAN BİLGİN'İN AÇIKLAMALARI 

EYT maaş bağlanma işinde çalışan SGK personelinin fazla mesaisini arttırdıklarını ve Mart ayında EYT için başvuran herkesin Nisan ayında maaşlarını alacaklarını belirten Bakan Bilgin şöyle devam etti:

"Hangi gün bağlanırsa o ay içerisinde alacak. Bir hak kaybı yok. İkincisi biz bu fazla mesaiyle çalışmayı hızlandırıyoruz.

Mayıs ayında bütün müracaat edenlerin maaşları ödenmiş olacak. Şunun altını çizmem lazım, olağanüstü bir çalışma. Ortalama bizim her ay maaş bağlanan emekli sayımız 35 bin civarında.

İKRAMİYELERİNİ ALACAKLAR 

Şu anda bağlanan işlemi tamamlanmış sayı 250 binden. Bağlandığı gün alacaklar maaşlarını. Devletimiz bu konunun kaynağını ayırmıştır. EYT'lilerimiz, emekliliği hak edenler maaşları, ikramiyeleri yatacaktır.

Şehit, gazi, dul ve yetimlerin maaşlarını asgari ücret düzeyine getirdik. Güneydoğu'ya gittiğimizde daha çok korucu aileleri veya korucu dernekleri onların talepleriyle karşılaşmıştım. Onların dernek başkanlarına söz vermiştim. Dün onu da çözdük onların da emeklilerin maaşlarını 7 bin 500 TL yaptık."

ASGARİ ÜCRET 10 BİN LİRA

Tüm bunlarla beraber uzmanlar tarafından çok önemli bir duyuru yapıldı. Uzmanlar açıklamalarında Temmuz ayında asgari ücrete zammın kesin gözüyle bakıldığı bildirilerek asgari ücretin en az 10 bin lira olacağı ifade edildi. 

SONRAKİ HABER