Milyonlarca memur ve emekli dikkat! Beklenen haber geldi: Hesaplara yatırıldı! Kontrol edin

Emekli memur zam farkı ödeme tarihi için beklenen açıklama yapıldı ve zam farkları için araştırmaların Ocak ayı sonunda hız kazandığı belirtildi. Maaş farkları için açıklama yapıldı ve ödeme tarihleri paylaşıldı.

Milyonlarca memur ve emekli dikkat! Beklenen haber geldi: Hesaplara yatırıldı! Kontrol edin

Emekli memur zam farkı ödeme tarihi için beklenen açıklama yapıldığı belirtilerek zam farkları için araştırmaların yapıldığı bildirildi. Memur ve emeklilerin maaş farkları için açıklama yapıldı ve Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamada ödeme tarihleri de belirtildi. Konu ile ilgili olarak 2,3 milyon kişiye 7,8 milyar TL ek gösterge farkı ödeneceği belirtildi ve memur emeklisine de ek gösterge zam farkı ödemeleri ocak ayında yapılacağı paylaşıldı.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI DUYURDU 

2023 yılı ilk altı ay için zam oranı yüzde 30 olarak belirlenirken, karar TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildiği belirtilerek bu gelişmenin ardından zamlı maaş farkları emekli ve memurlar tarafından merak konusu olduğu aktarıldı. Bu açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı resmi internet sayfasında yayımlandı.

27 OCAK'TA BAŞLADI 

Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların 2023 yılı Ocak dönemi zam farkları ile harp veya vazife malullerinin 2022 yılı ek ödemeleri 27 Ocak 2023 Cuma günü hesaplara yatırılmaya başladığı bildirildi. 

HESAPLARA GÖNDERİLMEYE BAŞLANDI 

Tüm bunlarla beraber emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan aylık farkı ile 15 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan ek gösterge fark tutarları, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 27 Ocak 2023 Cuma günü ödenmeye başlandığı vurgulandı.

MAAŞ FARKLARI NE KADAR?

SSK ve BAĞ-KUR kapsamında gelir ve aylık alanların ise aylıkları zamlı olarak ödeme günlerinde ödenmeye başlandığı aktarıldı. Bu noktada zam farklarının ne kadar olduğu da şöyle belirtildi:

Aylıklarını her ay alanlara; Ocak ayı olmak üzere 1 aylık tutarında, aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan; Kasım-Aralık-Ocak döneminde aylık alanlara; 1 aylık tutarında, Aralık-Ocak-Şubat döneminde aylık alanlara; 2 aylık tutarında, Ocak-Şubat-Mart döneminde aylık alanlara; 3 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirildi. Bu kapsamda 2 milyon 384 bin 79 kişiye ek gösterge farkı dahil 7, 8 Milyar TL fark tutarı ödenecek.

TOPLAM 562 MİLYON TL ÖDEME

Emekli Sandığı kapsamında yılın en geç ilk üç ayı içinde harp veya vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile hak sahiplerine, maluliyet derece ve göstergelerine göre ek ödeme ödeniyor. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında aylık alan 59 bin 115 kişiye toplam 562,6 Milyon TL ödeme yapılacak.

Tüm bunlarla beraber hak sahiplerinin 9 bin 541,05 TL ile 17 bin 347,36 TL arasında değişen 2022 yılı ek ödemelerini 27 Ocak 2023 Cuma günü itibariyle banka ve PTT şubelerindeki hesaplarından alabilecekleri paylaşıldı.

SONRAKİ HABER