Milyonlarca emeklinin beklediği haber geldi! En düşük emeki maaşı 10.000 TL duyurusu: Az önce belli oldu

Emeklilerin zammı için geri sayım devam ederken araştırmalar ve açıklamalar da geliyor. Bu doğrultuda en düşük emekli maaşının 10 bin lira olabileceği belirtildi.

Milyonlarca emeklinin beklediği haber geldi! En düşük emeki maaşı 10.000 TL duyurusu

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte asgari ücret, emekli, memur zamları merak konusu olmaya başlandı. 6 aylık enflasyon oranlarına göre, yeni yılda en düşük emekli maaşının 10 bin TL'yi geçeceği hesaplandı.

4 AYLIK ORAN BELLİ OLDU 

Ocak ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon oranlarına göre zamlar kesinleşecek ve emekli aylıkları 6 aylık enflasyon farkı oranında artacak. Ekim ayı enflasyon rakamlarına göre, enflasyon aylık bazda yüzde 3,43, yıllık bazda ise yüzde 61,36 olarak gerçekleşti. Bu verilere göre, 4 aylık enflasyon rakamı yüzde 29,40 oldu.

Refah payı hariç 4 aylık emekli ve memur zam oranları da netleşti. Buna göre, Sosyal Sigortalar ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,40, enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı ise yüzde 40,39 oldu. Merkez Bankası'nın 2023 yıl sonu en düşük enflasyon beklentisi yüzde 65 olarak açıklanırken, en yüksek enflasyon beklentisi yüzde 68 olarak belirlendi.

YÜZDE 52,19 ZAM YAPILMASI BEKLENİYOR 

Yıl sonu için muhtemel zam oranlarına göre, en düşük enflasyon beklentisi olan yüzde 65'te SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 37,76 oranında, memur ve emekli memur maaşlarına ise yaklaşık olarak yüzde 49,45 oranında artış olması öngörülüyor. En yüksek tahmini olan yüzde 68 oranındaki enflasyonun gerçekleşmesi halinde, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 40,28, memur ve emekli memur maaşlarına yüzde 52,19 oranında zam yapılması bekleniyor.

Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte emekli ve memurun alacağı 6 aylık enflasyon farkı da netleşecek. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları, yılda iki defa artış oranlarına göre yükselmekte. Bu durumda, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları önümüzdeki ocak ayında 2023’ün ikinci altı aylık enflasyon oranına bağlı olarak artacak.

ERDOĞAN MÜJDEYİ VERMİŞTİ

Merkez Bankası'nın ikinci 6 aylık dönem için öngördüğü yüzde 37,76’lık enflasyonun gerçekleşmesi durumunda, en düşük kök ücret olan 5 bin 500 TL'nin 7 bin 500 TL'yi geçmesi bekleniyor. Bu doğrultuda, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilere yönelik "Emeklilerimizi daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik, çok yakında uygulayacağız" ifadelerinin ardından emekli aylıklarında yeni bir düzenleme yapılarak 6 aylık enflasyon oranının üzerinde bir artış yapılması düşünülüyor. En düşük emekli aylıklarının bu şekilde 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor.

SONRAKİ HABER