Merkez Bankası, kasım ayı anket sonuçlarını açıkladı!!!

Merkez Bankası, kasım ayı piyasa katılımcıları aracılığıyla gerçekleşen enflasyon anketi sonuçlarını açıkladı. Piyasa katılımcıları tarafından tahmin edilen, dolar, faiz ve enflasyon ve büyüme beklentili raporları ile ilgili bilgiler işte sizlerle...

Merkez Bankası, kasım ayı anket sonuçlarını açıkladı!!!

Piyasa katılımcıların, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi dahilinde gerçekleşen, bir önceki anket dönem yüzde 68,01 olurken, bu anket dönemi kapsamında ise yüzde 67,23 olarak kaydedilerek, enflasyon beklentilerinde azalmalar dikkatleri çekti.

Kasım ayı anket sonuçları açıklandı

Merkez Bankası, kasım ayı piyasa katılımcıları aracılığıyla gerçekleşen enflasyon anketi sonuçları şu şekilde gerçekleşti;

2023 yıl sonu dolar/TL beklenti oranı, bir önceki anket dönem dahilinde 30,05 TL olurken, bu anket dönemi çerçevesinde ise 30,00 TL olarak belirlendi.

Piyasa katılımcıları tarafından yapılan değerlendirme sonucu ise 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi, aynı anket dönem kapsamında, 38,64 TL ve daha sonra, 39,62 TL oldu.

Söz konusu ankete katılım sağlayan katılımcılar, “BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda” oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi ise bir önceki anket dönemi çerçevesinde yüzde 33,22 olurken, bu anket dönemi dahilinde ise yüzde 37,71 olarak kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ise cari ay sonu beklentisi dahilinde, bir önceki anket dönemi çerçevesinde, yüzde 33,68 olurken, bu anket döneminde ise  yüzde 37,80 olarak belirlendi.

Enflasyon beklentilerinde azalmalar dikkatleri çekti!

Piyasa katılımcıların, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi dahilinde gerçekleşen, bir önceki anket dönem yüzde 68,01 olurken, bu anket dönemi kapsamında ise yüzde 67,23 olarak kaydedilerek, 12 ay sonrası TÜFE beklenti oranı, bir önceki anket dönemi çerçevesinde, yüzde 45,28 olurken, bu anket dönemi dahilinde, yüzde 43,94 olarak kaydedildi. Söz konusu ankete göre, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi oranı ise aynı anket döneminde, sırası ile yüzde 25,82, yüzde 25,09 olarak kaydedildi.

GSYH 2023 yılı büyüme beklenti oranı, bir önceki anket dönemi dahilinde yüzde 4,10 olurken, kasım anketi kapsamında ise yüzde 4,12 olarak belirlenirken, 2024 yılı büyüme beklenti oranı, bir önceki anket dönem kapsamında yüzde 3,42 olurken, bu anket döneminde ise yüzde 3,33 oldu.

SONRAKİ HABER