Memur ve emekli maaşına rekor zam duyurusu! Normalin üstünde rekor zam geliyor: Maaşlar 15 bin liraya tamamlanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamalarında memur ve emekli maaşı zammı hakkında değerlendirmelerde bulunarak yapılacak zam oranını paylaştı.

Memur ve emekli maaşına rekor zam duyurusu! Normalin üstünde rekor zam geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamasında memur, emekli ve asgari ücretli vatandaşlara da değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamalarında memur ve emekli maaşı zammı hakkında değerlendirmelerde bulunarak yapılacak zam oranını paylaştı.  Binlerce kamu işçisine bugün müjdeli haber verilirken Toplu İş Sözleşme zammı ile kamu işçisine yüzde 45 oranında zam yapıldı. Refah payının da eklendiği bu zam sonrasında gözler memur ve emeklilere çevrildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamasında önemli değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Temmuz ayı için enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var”

YÜZDE 70’LİK ARTIŞA GİDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün kamu işçisi zammını açıklarken, aynı zamanda ek zam yaptıklarını da söyleyerek şöyle devam etti:

"İş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10'luk ilave yapıyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70'lik artışa gidiyoruz"

MAAŞLAR 15 BİN LİRAYA ÇIKACAK 

SGK Uzmanı Ali Duman çok önemli açıklamalarda bulundu. Duman açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Artış yüzde 45 olarak belirlendi. Örneğin 9 bin TL alan birisi yüzde 45 artışla maaşı 13 bin TL seviyelerinde olacaksa da 15 bin liraya tamamlanacak. Yani en düşük aylık alanlarda aslında artış daha yüksek oranda. Devlet memurlarımızın da Temmuz ayı zam beklentisi bu noktada yükselmiş oldu.

BÜYÜKŞEHİR FARKI BEKLENİYOR 

Ücretliler arasında toplu sözleşmeler kesinlikle etki oluşturuyor. Memur, emekli, asgari ücret zammı için geçen sene yaşanan süreci bu sene de bekliyoruz. Bu konuda enflasyon verileri Temmuz ayındaki zam için en önemli unsurlardan bir tanesi. Burada refah payı da çok önemli. Burada ekonomi yönetiminin açıklamalarının satır aralarından bazı şeyleri görebiliyoruz. Örneğin memurlar için büyükşehir farkı bekleniyor. Lojman ve konut edindirme desteği sağlanması gibi talepler var. Ama Temmuz ayında gelecek enflasyon farkının yanında normalin üstünde bir refah payı artışı bekliyoruz”

SONRAKİ HABER