Memur ve emekli maaş zam farklarının ödeneceği tarih netleşti! 2023 zam farkları ne zaman ödenecek?

Memur ve emekli maaşlarına gelen yüzde 30 oranındaki zamdan sonra vatandaşlar da maaş zam farklarının ne zaman hesaplara yatırılacağını araştırmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklama yaptı ve ödeme tarihleri belli oldu.

Memur ve emekli maaş zam farklarının ödeneceği tarih netleşti! 2023 zam farkları ne zaman ödenecek?

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve emekli maaşlarına yapılan zam oranı da belli oldu. Yüzde 30 oranında zam gelirken, emekli ve memur maaş zam farklarının ne zaman yatırılacağı da sorgulanmaya başladı. İşte 2023 memur ve emekli maaş zam farkları ödeme tarihleri…

Bakanlıktan açıklama geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği yüzde 30 zam Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Kamu görevlilerimizin refah düzeyini artırmaya yönelik ilave zam tutarının hızlı bir şekilde hesaplara yatması için ekibimiz özveriyle çalışarak sistemlerimizi güncellediler. Ocak ayı maaşlarının hesaba geçmesiyle birlikte yüzde 13,52 oranında ilave zam ve 1 Ocak- 14 Ocak tarihleri arasında katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük maaş farklarının da ödenebilmesi amacıyla sistemlerimizi kamu kurumlarımızın kullanımına açacağız.”

Memur ve emekli maaş zam farkı ödeme tarihleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, emekli maaş zammı ve ek gösterge farkları, 27 Ocak 2023 tarihinde ödenmeye başlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; “Emekli Sandığı Kapsamında Emekli, Malul, Vazife Malulü, Dul veya Yetim Aylığı Alanların 2023 Yılı Ocak Dönemi Zam Farkları ile Harp veya Vazife Malullerinin 2022 Yılı Ek Ödemelerinin Ödenmesi” ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı. 

Aylık ve ek gösterge farkı ödemesi;

“5510 sayılı Kanunun 4/1- (c) (Emekli Sandığı) bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı almakta olanların 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan aylık farkı ile 15 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan ek gösterge fark tutarları, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 27 Ocak 2023 Cuma günü ödenmeye başlanacaktır.”

 Aylıklarını her ay alanlara, ocak ayı olmak üzere 1 aylık tutarında,

Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlar;

Grupta kasım, aralık, ocak döneminde aylık alanlara; 1 aylık tutarında,

Grupta aralık, ocak, şubat dönemine aylık alanlara; 2 aylık tutarında,

Grupta ocak, şubat, mart döneminde aylık alanlara; 3 aylık tutarında yatırılacak. 

2022 yılı ek ödemesi;

“5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun ek 79’uncu maddesi gereğince, yılın en geç ilk üç ayı içinde harp veya vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile bu kapsamda olup aylık bağlanan hak sahiplerine, maluliyet derece ve göstergelerine göre ek ödeme ödenmektedir. 5510 sayılı Kanunun 4/1 (a) (SSK),4/1 (b) (BAĞ-KUR) ve 4/1 (c) (Emekli Sandığı kapsamında aylık almakta olan 59.115 kişiye ödeme yapılacak olup toplam ödeme tutarı 562,6 Milyon TL’dir.”

SONRAKİ HABER