Memiş’ten Piyasalara Dair Önemli Tahminler: Gram Altında 2500 TL Bekliyorum

Finans analisti İslam Memiş, piyasalarda önümüzdeki günlere dair öngörülerini paylaştı. Memiş, gram altın, dolar, euro ve borsa hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Memiş’ten Piyasalara Dair Önemli Tahminler: Gram Altında 2500 TL Bekliyorum

Finans analisti İslam Memiş, piyasalarda önümüzdeki günlere dair öngörülerini paylaştı. Memiş, gram altın, dolar, euro ve borsa hakkında değerlendirmelerde bulundu. Memiş, “Şu an elimdeki parayı neye yatırırdım?” sorusuna da yanıt verdi.

Gram Altında 2024 Yılında 2500 TL Seviyelerini Bekliyorum

Memiş, ons altın ve gram altında geride bıraktığımız haftayı analiz ederek, uzun vadeli öngörüsünde gram altında 2500 TL’ye dikkat çekti. Ons altın bin 928 dolarda yüzde 1 primle haftayı kapadığını dile getiren Memiş, altınla ilgili şöyle konuştu:

"Hızlı bir toparlanma oldu. Fed’in faiz kararı var, yine bir dalgalanma olacak. Yüzde 3.7 geldi ABD enflasyonu. Enflasyon geri gelecek ve artmaya devam edecek. Daha kötüsü, ABD’de enflasyonun yüzde 4’e çıkacağına tanık olacağız. Altın fiyatlarında, gümüş fiyatlarında böylece düşüşler kalıcı olmayacak. Şu anda 1928 dolarda, yukarıda 1960 direnci var.

Gram altın TL ekranlarda 1662 lira. Serbest piyasalarda 1702-1712 lira. 1700 altına sarktı bu hafta ancak kesinlikle dip seviyeler, fırsatları kaçırmayın, yıl sonunda 1880, 2024 yılının ortalarında, yaz aylarında 2500 lira seviyelerini bekliyorum. Bir yıl sonraki fiyatı baz aldığımızda bugünkü fiyatlar çok ucuz. Bu hafta alım yapanlar iyi karar verdi."

BIST 100, 15 Bin Puana Kadar Yükselecek

Memiş, Borsa İstanbul’un yüzde 1,56’lık düşüşle 7992 puanla haftayı tamamladığını söyleyerek, borsa hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

"8000 altında kapanış gerçekleşti. Borsada 7750, 7500 belki 7150 puana kadar bir gerileme beklediğimi ifade ettim. Borsa tarafında kenarda beklemeye devam ediyorum. 8000 üzerindeki ataklarla gaza gelen yatırımcısına uyarılarım oldu sabırlı olun diye. 2024 yılında 15 bin puana kadar endeks tarafında yükselişi göreceğiz demiştim.

2024 yılında dolar bazlı borsanın 450 dolara kadar yükseleceğini öngörüyorum ancak biz aldıktan sonra. Önce alalım, 3 hisse senedine giriş yapalım, yükselişleri sık sık konuşmaya vaktimiz olacak. Benim alabileceğim seviyeye henüz gelmedi borsa ama. Bu yıl değil, 2024 yılında satacağız. 7 milyondan yatırımcı olan bir piyasa. Yine, acemi yatırımcıların yoğun olduğu bir platform oluştuğu için acemi yatırımcıların kazanamayacağı bir süreçten de geçiyoruz."

Dolar ve Euro Kuru İçin Önemli Uyarılar

Memiş, dolar ve euro kuru için de açıklamalarda bulunarak, özellikle euro’ya işaret etti. Memiş, dolar TL kuru 26.98 lirada olduğunu ve güçlü duruşunu koruduğunu belirterek, yıl sonunda 29.90 lira seviyesini beklediğini söyledi. Memiş, elinde dolar bulunduranlara ise şu uyarılarda bulundu:

“Dolar alıp bankada bulunduranlar var. Dolardan medet umanlar var, üzülüyorum. Onlara söyleyecek çok da bir şeyim yok. Parite üzerinden euro’ya geçmek fırsat, sterline geçmek için bir fırsat ama ne yazık ki benim dolarım var bekleyeyim mi diye sorular gelmeye devam ediyor.”

Memiş, euro TL kuru 28.81 seviyesinde olduğunu ve yıl sonunda yukarı yönlü hareketlerle 30 liradan kapanış yapacağını tahmin ettiğini de ekledi.

SONRAKİ HABER