Meclisten emeklilere dev müjde! Sonunda emekli maaşlarına ek zam: Emekli maaşları 9.727 TL olacak

Milyonlarca emeklinin heyecanla beklediği haber ek zam. Bu ek zam hakkında yeni gelişmeler oldu ve maaşlara 3 bin 450 TL yani yüzde 54,54 zam yapılması beklendiği bildirildi.

Meclisten emeklilere dev müjde! Sonunda emekli maaşlarına ek zam: Emekli maaşları 9.727 TL olacak

Emekliler son dönemlerde seçim öncesinde ek zam haberlerini yakından ettiği belirtilerek asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zamların ardından emekli maaşlarına da yeniden zam yapılması gündeme geldi. Bu konu TBMM'de de gündeme geldi. Emekli maaşlarına yeniden düzenleme yapılacağı iddia edildi. Peki ne kadar zam yapılacak? Henüz sızan bilgiler arasında zammın yüzde 54,54 şeklinde olacağı iddia edildi. En düşük emekli maaşı yüzde 30'luk zammın ardından 6327 TL'ye çıktı ve bu oranda zam yapılırsa yeni maaşın 9 bin 727 TL'ye kadar çıkabileceği de ifade edildi.

EMEKLİ MAAŞLARINA EK ZAM

Emekli maaşlarına gelen zammın miktarı belli olmuş hatta farklar hesaplara yatarken yeni yayılmaya başlanan haber emeklileri sevindirdiği belirtildi ve Şubat ayında yeni zam yapılmasının beklendiği paylaşıldı. Ancak bu konu hala bir iddia konumunda.

TBMM gündemi aşırı derecede yoğunlaştı. Gelen habere göre emekli maaşlarının alım gücü ile kıyaslanması ile emeklilere yeniden zam için talepte bulunulduğu belirtilerek 2023 şubat ayından itibaren geçerli olmak üzere en düşük emekli maaşlarına en az yüzde 54,54 oranında zam yapılması için teklif sunulduğu da aktarıldı.

MAAŞLAR HANGİ SEVİYEDE OLACAK? 

Hatay Milletvekili Serkan Topal tarafından en düşük emekli maaşına zam yapılması için açıklama yapıldı ve talep iletildi. 5.500 TL olan en düşük emekli maaşına yüzde 54,54 zam yapılırsa 3 bin TL zam yapılmış olacak. Bu doğrultuda en düşük emekli maaşı 8.500 TL olacak ve aynı oran normal emekli maaşına da zam şeklinde yansıtılırsa emekli maaşları da 9 bin 727 TL'ye kadar çıkabilecek.

YAPILAN AÇIKLAMA 

Bu talep hakkında açıklama yapan Serkan Topal açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Mutlaka her 2 evde bir emekli arkadaşımız var. Hani dediniz ya ‘En düşük emekli aylığı 5.500 lira.’ Bakın, 5.500 lirayla Hatay’dan Ankara’ya sadece git gel yapabiliyor bir kişi eşiyle beraber. Bırakın artık elektriğini, suyunu, doğal gazını, emekliler artık hiçbir şeyi ödeyemiyor arkadaşlar. Bu yüzden diyoruz ki: En düşük emekli aylığı en az asgari ücret olmalı. Bunları neden büyüttüm biliyor musunuz? AK PARTİ’li milletvekili arkadaşlarım, bakın, emekliler sizden haber bekliyor, emekliler sizden destek bekliyor. Bu yüzden, her emekli aylığı en az asgari ücret olmalı, artık geçinemiyorlar arkadaşlar, ya, bir kulak verin, bir kulak verin."

SONRAKİ HABER