Kurban kesmek artık hayal oldu: Büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatlarına yüzde 150 zam! İşte fiyatlar

Ramazan Bayramı'ndan sonra gözler Kurban Bayramı'na çevrilmişti. Kurbanlığını erken alıp zamlı fiyattan çok etkilenmemek isteyenler kurbanlık fiyatları araştırmasına başlamıştı. Ancak kurban kesecekler için bu yıl kötü haber geldi. Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatlarına yüzde 150 zam geldi!

Kurban kesmek artık hayal oldu: Büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatlarına yüzde 150 zam! İşte fiyatlar

Kurban Bayramı’na artık az bir zaman kala kurbanlık fiyatları araştırılmaya başlandı. Büyükbaş hayvanlardaki azalma yem fiyatları ve diğer maliyetler sebebi ile fiyatların geçen yıla kıyasla yüzde 150 oranında arttığı ifade edildi.

Aktarılan son habere göre İstanbul’da canlı dananın kilosu 165 TL olurken, canlı deven kilosu ise 155 TL oldu.

2 HAFTA SONRA GELMESİ BEKLENİYOR

Büyükşehirlerde kurbanlık satışları yaklaşık bayramdan 10 gün önce başlıyor. Kurbanlık hayvanlar da iki hafta sonra gelecek. Fiyatların ise geçen yıla kıyasla yüzde 150 oranında arttığı ifade ediliyor.

BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN FİYATLARI

Halk TV’den Yurdagül Uygun’un aktarmış olduğu habere göre fiyatlar değişkenlik gösterse de ortalama olarak büyükbaş hayvanda 60-100 bin, küçükbaş hayvanlarda ise 4-7 bin lira arasında değişiyor. İstanbul'da kurbanlık canlı dananın kilosu 165 lirayken, canlı düvenin kilosu 155 lira civarında bulunuyor.

VAN’DA KURBANLIK 5-6 BİN TL

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Yılmaz, üreticinin bu noktada çok zahmet çektiğini ifade ederek şunları söyledi:

"12 ay boyunca hayvan besliyor, elindekini veriyor. Aza da kanaat ediyor. Ama tüketici pahalıya et yiyorsa bu üreticinin suçu değil. Üretici insanların pahalı et satmasına meyilli değil. Türkiye'de hiçbir zaman hayvan sıkıntısı, et sıkıntısı olmaz. Piyasada hayvan da var, satıcı da var. Şu anda Van'da 220 liraya dana karkas et satıyoruz. En yüksek fiyatımız bu. Kuzuyu ise 170 liraya satıyoruz" dedi.

SONRAKİ HABER