Kritik asgari ücret açıklaması: 15.962 TL ile 17.103 TL arasında olabilir!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan gelen son dakika açıklamasında asgari ücretle ilgili önemli bilgiler verilirken beklentiler de artmaya başladı.

Kritik asgari ücret açıklaması: 15.962 TL ile 17.103 TL arasında olabilir!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan gelen son dakika açıklamasında asgari ücretle ilgili önemli bilgiler verildi. Bakan Işıkhan, Sosyal Diyalogun önemine vurgu yaparak, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının Aralık ayının ilk haftasında başlayacağını belirtti. İşçi ve işveren temsilcilerini davet edeceklerini ifade eden Bakan Işıkhan, sürecin ilerleyişini gözlemleyeceklerini ve her zaman enflasyona ezdirmeme ilkesini benimseyeceklerini söyledi.

İşçilerin Komisyona Katılımı:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri temsil eden Türk-İş Konfederasyonu'nun komisyonda asgari ücretle çalışan işçilere yer vereceğinin belirtilmesi üzerine Bakan Işıkhan, "Tabii ki her tarafı dinleyeceğiz. Sosyal diyalog bizim en önemli iletişim aracımız. Sosyal diyalog mekanizmasıyla bu şekilde harekete geçeceğiz inşallah. Katkı getireceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

TÜRK-İŞ'in Açıklaması:

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 2024'te geçerli olacak asgari ücret görüşmelerinde, TÜRK-İŞ heyetinde 4 işçiye yer vereceklerini duyurdu. Atalay, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesinde TÜRK-İŞ heyetinin, farklı meslek gruplarından 4 işçiyi temsil edeceğini açıkladı.

Asgari Ücret Zammı Tahminleri:

Asgari ücrete yapılacak zammın yüzde 40, yüzde 45, ve yüzde 50 olması durumunda yeni asgari ücretin miktarları da belirlendi. Yapılacak zam oranına bağlı olarak, asgari ücretin 15.962 TL ile 17.103 TL arasında değişebileceği öngörüldü.

Bu açıklamalar ve gelecek asgari ücretin belirlenmesine yönelik süreç, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında netlik kazanacak.

SONRAKİ HABER