Kredi kartı kullananlar hazır olsun: 4 kısıtlama birden geliyor

Kredi kartı kullananlar hazır olsun: 4 kısıtlama birden geliyor
Ülkemizde ne yazık ki kredi kartı kullanımı hızla artmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kredi kartı kullanımına sınırlama geleceğinin sinyalini vermişti. Ayrıntılar yavaş yavaş belli olmaya başladı. 4 sınırlama birden geliyor. İşte detaylar

Vatandaşların anlık nakit ihtiyaçlarını karşılama noktasında hızlı bir çözüm sunan kredi kartlar o sürede yüz güldürse de ay sonu ödeme zamanında can sıkıcı olabiliyor. Milliyet’in aktardığı habere göre enflasyonun düşürülmesi için kredi kartı kullanımına sınırlama geliyor. Enflasyonu düşürmek için faiz artışı yapılırken, bir yandan da harcama kalemlerinin kısılması için yeni adımlar atılacak.

YÜKSELİŞİN ÖNÜNÜN KESİLMESİ AMAÇLANIYOR

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, yaptığı açıklamasında kredi kartına gelebilecek 4 kısıtlama hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonu düşürmek için faiz artışlarının dışında harcama kalemlerinin azalması için atılan adımların olumlu karşılandığını belirten Yavaş, Bu tarz düzenlemeler taksit sayılarının azaltılması veya taksit uygulamasının kaldırılması şeklinde de devam edebilir. Bu tarz adımlarla kredi ve kredi kartı kullanımlarını kısıtlanması ve talep enflasyonundaki yükselişin önünün kesilmesinin amaçlandığı kanısındayız” dedi.

KREDİ KARTLARI İÇİN 4 ÖNLEM

Kredi kartlarına ne tür tedbirlerin getirileceği merak ediliyordu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada taksit sayılarında sınırlama, asgari ödeme miktarının yükseltilmesi, nakit çekim limitinin düşürülmesi, gecikme faiz oranının artırılması gibi birtakım kararların masada olduğu belirtildi. Enflasyon oranlarındaki gidişata göre bu adımların hepsi birden uygulanabileceği gibi kademe kademe artırılarak da gidebileceği ifade edildi. Bu şekilde taleplerin önüne geçilmeye çalışılacak.