Kredi faizleri neden hızla yükseliyor? Vatandaşlar ne yapmalı?

Banka kredilerinin tek tek araştırılarak takip edildiği şu günlerde krediye ulaşım sağlayabilmek ise bir hayli zorlaştı. Yıl ortalarından itibaren artış yaşayan Taşıt, Konut, Bireysel, Ticari kredi faiz oranları nerdeyse ikiye katlandı.

Kredi faizleri neden hızla yükseliyor? Vatandaşlar ne yapmalı?

Seçim sonrasında imza atılan politika faizi yüzde 9,5’ten yüzde 25’e yükselirken, kredi faizleri de hızlı artışa devam ediyor. Bu artışlar sonrasında güncel kredi faiz oranları merak konusu olurken, Vatandaşlar tarafından en çok talep gören ihtiyaç kredisi faiz oranı 13 puanı aşarak yüzde 60'a kadar yükseldi. Kredi faiz oranları ile ilgili detaylar işte sizlerle...

Kredi faiz oranları neden artış yaşıyor?

Seçim sonrasında imza atılan politika faizi yüzde 9,5’ten yüzde 25’e yükselirken, kredi faizleri de hızlı artışa devam ediyor olması merak konusu olurken, faiz artışına etken olan hususlar şu şekilde;

Seçim öncesinde ekonomi verileri dikkate alınarak alınan kararlar doğrultusunda ekonominin sürekliliği açısından döviz kurlarını yatay, faizleri de düşük tutmaya çalışıldı. Fakat ortaya çıkan bu politika Türkiye’yi büyük bir krizinin eşiğine getirmesi aynı zamanda da seçim öncesinde döviz rezervleri tüketilmesi ile birlikte döviz işlemleri kısıtlanarak ve yabancı ülkelerden örtülü borçlar alınarak düşük tutulmaya çalışılmış olması ve bu kapsamda da döviz kurları, seçim sonrasında kademeli olarak “serbest” bırakılması vb. nedenlerden ötürü faizler mecburi neden dolayı yukarı doğru çekilmekte.

Kredi faiz oranları artış göstermeye devam ediyor

Banka kredi faiz oranlarının gündem olduğu şu günlerde krediye ulaşım sağlayabilmek ise bir hayli zorlaştı. Ülke genelinde yaşanan faiz oranları artış raporu ise şu şekilde;

Seçim öncesinde uygulanan faiz tavanı ile birlikte % 14’e kadar gerileyen ticari kredi faizleri, geçtiğimiz haftalarda yaklaşık olarak, 3 puanlık yükselişle yüzde 40,87’ye yükseldi.

Vatandaşlar tarafından en çok talep gören ihtiyaç kredisi faizleri geçtiğimiz hafta ortalama 7 puan artış yaşayarak % 59,71’e yükseldi. Bu durumda da ihtiyaç kredisi faizlerinde iki haftalık yükseliş ile birlikte 13 puanı artış yaşayarak, 21 yılın en yüksek seviyesi ulaşmış oldu.

Taşıt kredisi faizleri seçim öncesinde ise % 20 seviyesinde seyrederken,  seçim sonrasında faizler nerdeyse ikiye katlandı.

Konut kredisi ise % 16 seviyelerinden ortalama 3 puanlık artışla yüzde 38,85’e ulaştı.

 

SONRAKİ HABER