Konut kredilerinde düşük faizli, uzun vadeli taksit imkânı gelecek!

Kentsel dönüşümde yeni bir dönem başlıyor. Meclis açılır açılmaz gündeme getirilmesi planlanan yasa teklifi ile çürük binalar rezerv alanlara taşınacak, dönüşüm düşük faiz ve uzun vadeli taksitlerle sağlanacak. İstanbul için özel bir yasa hazırlanıyor.

Konut kredilerinde düşük faizli, uzun vadeli taksit imkânı gelecek!

Türkiye’nin depreme hazırlıklı hale gelmesi için çalışmalar hız kazanıyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AK Parti grubunun üzerinde çalıştığı yasa teklifi, meclis açılır açılmaz gündeme getirilecek. Yasa teklifi ile kentsel dönüşümde yeni bir dönem başlayacak.

Çürük binalar rezerv alanlara taşınacak, dönüşüm düşük faiz ve uzun vadeli taksitlerle sağlanacak. İstanbul için özel bir yasa hazırlanıyor.

Rezerv Alanlarda Konut Verilecek

Yasa teklifi ile İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin depreme hazır hale gelmesi için kentsel dönüşümün hızlanması sağlanacak. Bu kapsamda İstanbul’un bazı ilçelerinde bulunan imara kapalı alanlar rezerv alanlara taşınacak. İmara kapalı alanlarda evi olanlara rezerv alanlarda belli ücret karşılığında konut verilecek.

Vatandaşa rezerv alandaki ev için düşük faiz ve uygun taksit olanağı sağlanacak. Söz konusu imara kapalı alanlarda yıkılan evlerin yerine yenisi yapılmayacak. Bunun yerine bu alanlar yeşil alanlara çevrilecek.

Üç Çoğunluk Koşulu Getirilecek

Yenisinin yapımı aşamasında dönüşüme yönelik alınacak her kararda üç çoğunluk koşulu getirilecek. Buna göre, dönüşüm kararı alınabilmesi için;

Parsel sahiplerinin en az yüzde 51’inin,
Parseldeki bağımsız bölüm sayısının en az yüzde 51’inin,
Parseldeki bağımsız bölüm sahiplerinin en az yüzde 51’inin,
onay vermesi gerekecek.

Kira Yardımı Artırılacak

Evini kentsel dönüşüme verenlere yapılan kira yardımlarının süresi ve miktarı artırılacak. Şu anda kira yardımının süresi 18 ay, miktarı ise 1.000 TL olarak uygulanıyor. Yeni düzenleme ile kira yardımının süresi 24 aya, miktarı ise 1.500 TL’ye çıkartılacak.

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı Kurulacak

Tüm bu sürecin başarıyla uygulanabilmesi içinse Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde kentsel dönüşümle ilgili bir başkanlık oluşturulacak. Bu birimin altında ise arsa üretiminden gelir getirici işlemlere kadar pek çok genel müdürlük oluşturulacak.

İstanbul’a Özel Bir Yasa Hazırlanıyor

Yasa teklifinin hazırlanmasında büyük rol oynayan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, “Deprem için İstanbul’a özel bir yasa yapmaya çalışıyoruz. Eğer bunu erken bitirirsek meclisin açılıp da bütçe görüşmelerini falan beklemeye de çok niyetimiz yok.” dedi. Demir, yasa teklifinin İstanbul’un depreme hazır hale gelmesi için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.

SONRAKİ HABER