Kök maaş ve emekli maaşına zam! Asgari ücret detayı açıklandı: İşte masadaki oranlar

Kök maaş ve emekli maaşına zam! Asgari ücret detayı açıklandı: İşte masadaki oranlar
SSK, Bağkur ve memur emeklilerinin merakla beklediği temmuz zamları için geri sayım başladı.

Emekliler, altı aylık enflasyon farkının üzerine refah payı veya seyyanen zam yapılacak mı sorusunu tartışırken, zam oranları da netleşmeye başlıyor. Kritik tarihlerin 3 Temmuz - 20 Temmuz arası olduğu belirtiliyor. Kök aylık ve en düşük emekli maaşı hesaplamalarında değişiklik olup olmayacağı ve en düşük emekli maaşının asgari ücrete sabitlenip sabitlenmeyeceği gibi konular gündemde.

Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları ve Beklentiler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon rakamlarını 3 Haziran'da açıklayacak. Enflasyon farkının belirlenmesiyle birlikte temmuz zamları için yeni hesaplamalar yapılacak. Emeklilerden asgari ücretlilere kadar herkes temmuz ayında zam beklerken, SGK Uzmanı Özgür Erdursun dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

SGK Uzmanından Zam Tahminleri

Asgari ücrete ara zam yapılmayacağını belirten Erdursun, "Hükümetin hesapları net" dedi. Emekli aylıklarına yapılacak zam oranının memur emeklileri için yüzde 20, SSK ve Bağkur emeklileri için ise yüzde 20 bandında olacağını öngördü. En düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olması formülünün ise yanlış olduğunu belirtti.

Zam Oranları ve Enflasyon Farkı

Erdursun, Sözcü TV'ye katılarak şunları söyledi: "Emekli maaşlarına yüzde 20, SSK ve Bağ-Kur'a ise yüzde 25-26 oranında bir artış yapılacak. Bu oranlar, 3 Temmuz'da açıklanacak altı aylık enflasyon farkı temel alınarak belirlenecek. Memurlar, toplu sözleşme ile peşinen yüzde 15'lik bir artış aldıkları için bu oran düşülecek ve ikinci altı aylık toplu sözleşme zammı olan yüzde 10 buna eklenecek. Bu nedenle, SSK ve Bağ-Kur'a yapılan artışların 5 puan düşüğü memur ve memur emeklilerine verilecek."

Kritik Süreç ve Hükümetin Kararları

Erdursun, "3 Temmuz'da son altı aylık enflasyon açıklandığında, tüm televizyon kanalları 'Evet, enflasyon açıklandı, işçiye, memura, emekliye şu oranda zam yapılacak' diyecek. Ancak, asıl süreç o gün başlayacak. 3 Temmuz ile 20 Temmuz arasında hükümetin ne vereceğini tam anlamıyla öğreneceğiz" dedi.

Enflasyon Farkı ve Seyyanen Zamlar

2024 yılının Ocak ayında enflasyon açıklandığında, herkes 'SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilerinin maaşları şu kadar oranda artacak' dedi. Ancak hükümet bunu üç kez değiştirdi. 3 Temmuz'dan 20 Temmuz'a kadar emekliler açısından kritik bir dönem olacak. Bu tarihler arasında çok konuşulacak, çok tartışılacak.

Emekli Maaşlarının Güncellenmesi Gerekiyor

Erdursun, "Oransal artışların bir faydası yok. Yüzde 5 değil de hükümet yetkilileri çıkıp yüzde 30, yüzde 35, yüzde 40 deseler bile, bu dakikadan sonra bir işe yaramaz. Çünkü emekli maaşları öyle bir değer kaybetti ki, önce değerini yeniden belli bir rakama ulaştırmak, sonra üzerine enflasyon farkı vermek gerekiyor" şeklinde konuştu.

Ekonomik Gerçekler ve Zam İhtiyaçları

2023 Temmuz'da memurlara 8077 TL seyyanen bir artış yapıldı. Şu anki bu rakamın değeri 12.500 TL olmalı. Bu 12.500 TL'nin memurlara, memur emeklilerine, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilip, üzerine enflasyon farkı eklenmesi lazım. Bu durumda 16 milyon kişiye orantılı olarak dul ve yetim maaşları daha düşük olduğu için 12.000 TL bir fark verilirse, bu ortalama 10.000 TL'ye tekabül eder. 10.000 TL farkın 16 milyon kişiye verilmesi de aylık 160 milyar TL, yıllık 1.9 trilyon TL yapar.

Devletin Gelirleri ve Ekonomik Durum

Bu yüksek bir rakam gibi gelebilir insanlara. Şimdi başka bir konuya bakalım: Devletin gelirleri sabit mi? Devletin gelirlerine baktığımızda, 2023'te 1 trilyon 62 milyar 701 milyon TL olan gelir, 2024'te 2 trilyon 233 milyar 11 milyon TL olmuş. Emekli maaşlarını denetliyorlar. Kayıt dışıyla mücadele kapsamında iş yerlerine gidip cezalar kesiyorlar. Yani devlet gelirini artıracak çok fazla yol var. Bu nedenle de devletin bu paraları ödemesi durumunda gelirleri artacağı için bir sorun olmayacak.

Erken Seçim İhtimali ve Zam Politikaları

Eğer hükümet bu rakamları vermezse, sosyal medyada da paylaştığım gibi, asgari ücrete Temmuz'da bir artış yapılmazsa, emekliye yüzde 20-25, memura aynı oranda zam yapılıp, kiralarda yüzde 25 sınırı kaldırılırsa ve esnafa baskı devam ederse, halk tarafından erken seçim talebi artacak.

Uzman Yorumları ve Beklentiler

"Asgari ücrete artış yapılmayacağını düşünüyorum. Emekli maaşlarında da memur emeklilerine yüzde 20, SSK ve Bağkur emeklilerine 25 artış olacak. Hükümet bu konuda net. Hazine ve Maliye Bakanı, Çalışma Bakanı, işçi sendikası da... Türkiye'de en düşük maaş, kök maaş meselesi ortadan kalkmadan, seyyanen artış yapılmadan, emekli maaşları güncellenmeden bu işin üstesinden gelinmez. Tabii ki fiyat istikrarını sağlayacaklar, onu söylüyor. Biz de onu istiyoruz."