Kimse yanına yaklaşamıyor: 1 kilosu bahçede 3, halde 4, markette 24 TL! Fiyatı gören kaçıyor

Tüketiciler, artan fiyatların yanı sıra son dönemlerde Pazar ve market fiyatları arasındaki uçurumdan da ciddi derece şikayetçi. Adana’da bir kilo limonun bahçede 3, tarlada 4 ve markette 24 TL’ye satılıyor olması herkesi şoke etti.

Kimse yanına yaklaşamıyor: 1 kilosu bahçede 3, halde 4, markette 24 TL! Fiyatı gören kaçıyor

Limon fiyatlarında fahiş fiyat artışı vatandaşların en sık konuştuğu konular arasında yerini aldı. Konuyla ilgili Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Doğan, yaptığı açıklamasında denetim yapılmadığını vurgulayarak halde 4 TL’ye satılan limonun markette 24 TL olmasını eleştirdi.

Limonun fiyatı markete gelene kadar 8 kat artıyor

BAHÇEDEN MARKETE FİYAT 8 KAT ARTIYOR

Ülkemizin her bölgesinde bulunan toprağı çok verimli. Ancak Adana Çukurova’daki topraklar daha da verimli. Mevsimine göre yetiştirilen meyve ve sebzeler vatandaşlara pahalıya ulaştırılıyor. Özellikle son dönemlerde başlayan limon hasadı bu durumun en belirgin örnekleri arasında yerini aldı. Çünkü limon bahçede, halde ve markette çok farklı fiyatlarda satılıyor. Marketle bahçe arasında neredeyse 8 kat fiyat farkı var.

Limon fiyatlarındaki fiyat farkından vatandaşlar şikayetçi.

4 TL’YE SATILAN LİMON EN FAZLA 7 TL OLABİLİR

Mahsun Doğan açıklamasının devamında yetkililere bu konuda bir denetim yapılması için çağrıda bulundu. Vatandaşların limonu daha uyguna alabilmesi gerektiğini ifade eden Doğan, “Halden 4 liraya çıkan limonun fiyatı, markete gidene kadar 6 kat artıyor. Biz buna anlam veremiyoruz. Yetkililere defalarca seslenmemize rağmen hala neden denetim yapılmıyor? 4 liraya sattığımız limonu tüketicinin, en fazla 7 liraya alması gerekirken 24 liraya almak zorunda kalıyorlar. Oysa bu oranda artış olmaması lazım. Denetim olsun ki tüketici limonu ucuza alabilsin. Bu şekilde hem tüketici hem üretici mağdur oluyor” diyerek durumun ciddiyetini ortaya koydu.

SONRAKİ HABER