Kasım Ayı Finansal İstikrar Raporu yayınlandı! KKM ve döviz mevduatı ile ilgili açıklamalar yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyonla mücadelenin her zamankinden daha elzem duruma geldiğini vurgulayarak, mevcut enflasyon ile ilgili kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu...

Kasım Ayı Finansal İstikrar Raporu yayınlandı! KKM ve döviz mevduatı ile ilgili açıklamalar yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım Ayı Finansal İstikrar Raporu, kapsamında yer alan veriler ile ilgili görüşlerini paylaşan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, KKM ve döviz mevduatı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Kasım Ayı Finansal İstikrar Raporu ile ilgili ayrıntılar haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Atılan sadeleşme adımlar dikkatleri çekti!

Yayınlanan, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım Ayı Finansal İstikrar Raporu” kapsamında yer alan verilerden elde edilen bilgilere göre, atılan sadeleşme adımları sonrasında, ticari kredilerde istikrarlı bir büyüme gözlenirken, reel sektör firmalarının finansal borç oranı ve aynı zamanda da döviz açık pozisyonunun azalmaya devam ettiği dikkatleri çekti. Söz konusu rapora göre, reel sektör bilançolarının dayanıklı bir görünüm sergilediğine işaret edilirken, halka açık firmaların karlılık ve borç ödeme gücüne ilişkin finansal göstergeleri  tarihsel ortalamaların üzerinde yer alan güçlü seyri ve aynı zamanda da , finansman maliyetlerindeki artış kaynaklı riskleri sınırlandıran bir unsur olarak öne çıkmakta. Reel sektör firmalarının yabancı para (YP) açık pozisyonlarının YP nakdi kredilerindeki gerilemeye bağlı azalmaya devam ettiği açıklanan Kasım Ayı Finansal İstikrar Raporu, YP borçlulukta düşüşün devam ettiği, YP borcu bulunan firma sayısının da gerilediği bilgisi yer alıyor.

Erkan, atılan adımlarla ile ilgili ayrıntıları paylaştı

Kasım Ayı Finansal İstikrar Raporu, kapsamında yer alan veriler ile görüşlerini bildiren, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, atılan adımlar ve piyasa mekanizmalarının işlevselliğinin arttığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

Fiyat istikrarı, finansal istikrarın kalıcılığı için gerekli olduğunu belirten Erkan, enflasyonla mücadelenin her zamankinden daha elzem hale geldiğini dikkat çekti. Bu kapsamda da TL mevduatın payında artış kaydedilirken, KKM ve döviz mevduatının gerilediğini belirterek “Fiyat istikrarı ve aynı zamanda da finansal istikrar hedeflerimiz doğrultusunda taviz vermeden, kararlılıkla ilerleyeceğiz.” Dedi.

SONRAKİ HABER