İTO Eylül verilerini açıkladı! İstanbul'da pahalılık tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı

İstanbul Ticaret Odası İstanbul için Eylül 2022 verilerini açıkladı. Açıklanan bu verilere göre hayat pahalılığı 24 senenin en yüksek seviyelerine geçtiğimiz Eylül ayı itibariyle ulaştı. İşte detaylar..

İTO Eylül verilerini açıkladı! İstanbul'da pahalılık tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı

Yaşamın en pahalı olduğu şehirlerden biri olan İstanbul'da açıklanan son verilere göre tüm zamanların en yüksek pahalılık seviyesine ulaşıldığı görüldü. İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan verilere göre 2022 yılı Eylül ayında görülen artış yüzde 100'den fazla oldu. İşte İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan veriler... 

İSTANBUL TİCARET ODASI VERİLERİ AÇIKLADI! 

İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamalara göre Eylül ayı için bir önceki aya, bir önceki yıla ve bir önceki yılın aynı ayına göre güncel durumun nasıl olduğu konusunda verileri paylaştı. Paylaşılan verilere göre güncel durumun ifade edildiği tablo şu şekilde verildi; 

İTO Eylül verilerini açıkladı! İstanbul'da pahalılık tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı

Aykırı Gazetesi tarafından açıklanan verilere göre durum şu şekilde özetlendi; 

"2021 Eylül ayına göre 2022 Eylül ayında yaşanan fiyat değişimlerini gösteren bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi yüzde 107,42, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yüzde 98,17 oranında artış gösterdi."

Bu artış sonucunda da toptan fiyatlarda yaşanan artış yüzde 100 seviyelerine kadar ulaşmış oldu. 

"Perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 6,06, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları indeksi ise yüzde 2,94 oranında artış gösterdi."

"Eylül 2022’de Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; diğer harcamalarında yüzde 53,23, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 9,66, ev eşyası harcamalarında yüzde 9,54 ve giyim harcamalarında yüzde 8,63 artış gösterdiği öğrenildi."

"Sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 8,37, konut harcamalarında yüzde 6,43, gıda harcamalarında yüzde 3,64 artış yaşandı. Ulaştırma ve haberleşme harcamalar grubunda yüzde -0,78 azalış izlendi." 

Açıklanan bu veriler doğrultusunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan pahalılıkta son durumun bu şekilde olduğu görüldü. Vatandaşlar tarafından da sık sık yapılan sokak röportajlarında konu ile ilgili pahalılık durumundan şikayetçi oldukları görüldü. 

 

SONRAKİ HABER