İslam Memiş: "Altın, gümüş, dolar endeksi ve borsada yeni ralliler görebiliriz"

İslam Memiş: "Altın, gümüş, dolar endeksi ve borsada yeni ralliler görebiliriz"
Bu makale, Aralık ayı piyasa yorumlarını ele almaktadır. İslam Memiş ve Yaprak Sayar'ın değerlendirmelerine yer verilmektedir. Memiş, altın, gümüş, dolar endeksi ve borsada yeni ralliler görebileceğimizi söylerken, Sayar enflasyondan kurtulmanın kolay olmayabileceğini ve alışveriş yaparken...

Aralık Ayı Piyasa Yorumları: Son Bir Tur Sonrasında Yeni Bir Dönem Başlıyor. Piyasalar, Aralık ayında önemli gelişmelere sahne olacak. Amerika Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı, Türkiye'de enflasyonun seyri ve küresel ekonomideki belirsizlikler, piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.

Dünya Altın Konseyi'nin (WGC) verilerine göre, küresel altın talebi 2023 yılında 1.000 ton olarak gerçekleşecek. Bu, 2022 yılına göre %5,5'lik bir artışa işaret ediyor. WGC, altın talebinin 2024 yılında da güçlü kalmasını bekliyor.

İslam Memiş, Aralık ayının "son bir tur" ayı olacağını belirterek, altın, gümüş, dolar endeksi ve borsada yeni ralliler görebileceğimizi söyledi.

Memiş, "Altında 2.000 lirayı aştıktan sonra bir düzeltme yaşadık. Ancak, bu düzeltmenin son bir tur olduğunu düşünüyorum. 2024 yılında ons altında 2.350 dolar, gram altında ise 2.500 lirayı görebiliriz. Gümüşte ise 24 lira seviyesini aştıktan sonra bir düzeltme bekliyorum. Ancak, 2024 yılında gümüşün de ons başına 26 dolar, gram başına ise 25 lirayı görebileceğini düşünüyorum. Dolar endeksinde ise 104 seviyesini test ettikten sonra bir düzeltme bekliyorum. Ancak, 2024 yılında dolar endeksinin 100 seviyesine gerileyebileceğini düşünüyorum. Borsada ise yıl sonuna kadar yatay bir seyir bekliyorum. Ancak, 2024 yılında yeni ralliler görebiliriz" dedi.

Memiş, enflasyonda tepe noktasının görüldüğünü ve 2024 yılının ortalarında enflasyonun aşağı yönlü hareket edeceğini söyledi. Ancak, enflasyondan kurtulmanın kolay olmayabileceğini belirterek, "Ekonomide bir daralma yaşanabilir. Bu nedenle, alışveriş yaparken dolandırıcılıklara dikkat etmek gerekiyor" diye konuştu.

Memiş'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Altında son bir tur yaşanabilir. 2024 yılında ons altında 2.350 dolar, gram altında ise 2.500 lirayı görebiliriz.
Gümüşte de son bir tur yaşanabilir. 2024 yılında gümüşün ons başına 26 dolar, gram başına ise 25 lirayı görebiliriz.

Dolar endeksinde son bir tur yaşanabilir. 2024 yılında dolar endeksinin 100 seviyesine gerileyebileceğini düşünüyorum.

Borsada yıl sonuna kadar yatay bir seyir bekliyorum. Ancak, 2024 yılında yeni ralliler görebiliriz.
Enflasyonda tepe noktası görüldü. 2024 yılının ortalarında enflasyonun aşağı yönlü hareket edeceğini düşünüyorum.

Ekonomide bir daralma yaşanabilir. Alışveriş yaparken dolandırıcılıklara dikkat etmek gerekiyor.
Aralık ayı, piyasalar için önemli gelişmelere sahne olacak. Yatırımcıların bu gelişmeleri yakından takip etmesi ve yatırım kararlarını buna göre vermesi gerekiyor.